
A pénzügyi válság nyomán a befektetők 2008-ban leálltak azoknak a papíroknak a vásárlásával, amelyeket különböző jelzáloghitelek újracsomagolásával állítottak elő. A Fed közbelépett és elkezdte felvásárolni a mérgezett papírokat, hogy leszorítsa a kamatokat, és ezáltal élénkítse a gazdaságot az új hitelekhez való hozzájutás, közvetve a házvásárlások megkönnyítésével.
A szokatlan beavatkozás működött, sikerült a kamatok leszorítása és a gazdaság élénkítése. A Fed és a pénzügyminisztérium azonban a jelzáloghitel-alapú papírok piacának legnagyobb befektetőjévé vált a világon, márciusig több mint 1,2 ezer milliárd dollár értékben vásárolt ilyen papírokat.
A Fed lépésének következményei azért fontosak, mert az egész pénzügyi piaci válság egyik kiváltó oka - egyesek szerint első lépése - az ingatlanpiaci buborék, a jelzáloghitel-alapú nem elsődleges papírok piacának összeomlása volt. Mivel ezeket a papírokat széles körben vásárolták nyugdíjalapok, fedezeti alapok, bankok és egyéb befektetők, a buborék kidurranása magával rántotta a hitelpiacot.
Az MNB elindítja a jelzáloglevél-kölcsönzést
Nem emelt a Fed, és nem is fog egy darabig
MTI