A bóvli jelzáloghitelek (subprime mortgage) piacának bedőlése az éles szemű fedezeti alapok (hedge funds) számára már 2006 végén látható volt – magyarázta Préda István, a vállalatfinanszírozásokat szervező MB Partners vezetője. Ezek az alapok a piac közeli bukására spekulálva árfolyam-fedezeti biztosításokat (credit default swaps) vásároltak a legkockázatosabbnak tartott jelzálogkötvényekre.
Ezek lehetővé tették a befektetők számára, hogy a mások tulajdonában lévő jelzálogkötvények értékvesztésének megfelelő mértékű nyereséget realizáljanak.
A SEC vádirata szerint a Goldman arra fogadott el megbízást a Paulson & Co fedezeti alaptól, hogy a Paulson által a legkockázatosabbnak tartott bóvli papírokból összeállított szintetikus kötvényre adjon el a hedge fundnak árfolyam-fedezeti biztosítást. A Goldman 28 éves sztárbankára, Fabrice Tourré nagy üzletet látott az értékpapír-strukturálásban, de szüksége volt olyan befektetőkre, akik megvásárolják az így kreált szintetikus kötvényeket, melyeket a szakma CDO-knak, azaz biztosítékkal fedezett hitel-kötelezettségeknek (colletarised debt obligations) nevez.
Ha tudták volna, hogy a dörzsölt befektetőként ismert Paulson áll az ügylet másik oldalán, akkor a Goldman nehezen talált volna befektetőket a CDO-kra, ezért Tourré keresett egy ismert CDO-befektetési tanácsadót, aki a nevét adta az értékpapírok kiválasztásához. A CDO kibocsátási tájékoztatójában a Paulson & Co-t nem ellendrukkerként, hanem befektetőként tüntették fel. Az így kreált csodakötvényre a Goldman marketinggépezete hamarosan talált is balekokat, például a düsseldorfi pénzügyi szolgáltató, az IKB személyében, akik összesen 1 milliárd dollárt buktak, amikor a CDO pár hónappal később elértéktelenedett. A Paulson ugyanennyit nyert, a Goldman pedig 15 millió dollárt kaszált a közvetítésen.
A SEC vádirata újra reflektorfénybe állítja Lloyd Blankfeint, a Goldman Sachs vezérét, aki egy bronxi postaalkalmazott fiából küzdötte fel magát a bank vezérigazgatói posztjára. Blankfein néhány héttel ezelőtt a politika által követelt bankári prémiumcsökkentésekkel szemben mutatott érzéketlensége miatt szerepelt a hírekben.
A britek és a németek is vizsgálják a Goldman Sachs-ot
Csalással vádolják a Goldman Sachs bankot
Lassan, de biztosan lábadozik Amerika
Kelet-Európa törékeny, de nő a befektetők étvágya
Privátbankár