Tartós befektetési számla 2010. január 1-je óta nyitható. A konstrukciót a hosszú távú megtakarítások ösztönzése érdekében hívták életre, és legfőbb előnye a hozzá kapcsolódó adókedvezmény.
Csak szerdán tudott emelkedni a BUX
A pénzelhelyezés évét követő harmadik év elteltével a hozam 10 százalékos kulccsal adózik, öt év eltelte után pedig adómentesen lehet hozzájutni a számlán elért kamathoz és árfolyamnyereséghez. Amennyiben a számlát a harmadik év letelte előtt megszüntetik, úgy a szokásos 20 százalékkal adózik a kamat és az elért árfolyamnyereség. Elvész az adókedvezmény abban az esetben is, ha részösszeg kivételére kerül sor a harmadik év letelte előtt.
A tbsz-re csak egy adott évben, az úgynevezett gyűjtőévben lehet pénzt elhelyezni. A nyitás után azonban a befektető a számlán lévő megtakarításait tetszőlegesen átrendezheti az egyes befektetési eszközök között. Nem keverhetők ugyanakkor az értékpapírok és a bankbetétek, a szabályozás szerint a befektető vagy betétekben vagy értékpapírokban helyezheti el megtakarításait. A két befektetési forma számára viszont két külön számla nyitható.
Számlanyitáskor legalább 25 ezer forintot kell elhelyezni, és egy befektető egy évben befektetési szolgáltatónként legfeljebb egy tbsz-t nyithat betétekre, illetve egyet értékpapírokra. A gyűjtőév leteltével lehetősége van új tbsz-t nyitni.
A hamu megingathatja az európai kilábalást
Magyarország Európa elitjében kezdett tőzsdézni
Nagy hal az amerikai tőzsdefelügyelet horgán?
MTI