Szárnyalt a BUX: visszatért az élet a tőzsdére
Vaszkó Szabolcs, az Erste Befektetési Zrt. üzletkötője emlékeztetett az euróövezet stabilitásának védelmében az Európai Unió hétfő hajnalban elfogadott 500 milliárd eurós mentőcsomagjára, valamint az IMF ehhez társuló 250 milliárd eurós hitelkeretére, amelyek befolyásolták a hétfői tőzsdenapot. A Budapesti Értéktőzsde már a nyitáskor az egekben volt, s az akkori 1.300 körüli pluszt zárásra majdhogynem megduplázta.
Egész nap hegymenet volt, napi megtorpanások és korrekciók nélkül - fogalmazott az üzletkötő. Az OTP vezette a növekedést, a bankpapír délután elérte a 6.727 forintos árat. Ezzel a kereskedése gyakorlatilag leállt, mert az előző napi zárást 15 százalékkal meghaladó vételi ajánlatokat nem lehet beadni. Így több mint félmillió vevő benne is maradt a papírban - magyarázta Vaszkó Csaba.
"Összhangban voltunk a régiós tőzsdékkel, a román 11, a csehek 7,5, az osztrákok 9, a lengyelek csaknem 5 százalékkal erősödtek, de a fejlett, nyugat-európai tőzsdék is 4-5 százalék között voltak, s az amerikai piacok is 4 százalék körüli átlagos emelkedéssel nyitottak" - mondta.
Németh István, a Cashline Értékpapír Zrt. üzletkötője nem kívánt jóslásokba bocsátkozni arról, hogy mit hoz a jövő az értékpapírpiacon. A pénteki napból nem következtek a hétfői történések, a hajnali likviditást növelő intézkedés után azonban nagyon-nagyon nehéz lenne megmondani meddig tarthat ki a jó hangulat - mondta. A tőzsdei fordulókra jellemző az ekkora volatilitás, de nem lehet tudni, hogy most csak korrekció történt vagy a tartós emelkedő trend vége körül vagyunk - jelentette ki az üzletkötő.
Szerinte az uniós intézkedéssel a bajok lényegét nem oldották meg, de a félelem kikerült a tőzsdei rendszerből. Bátrabbak a befektetők, rendkívüli a volatilitás, a tőkeáttételes pozíciókat bármelyik irányban nagyon könnyen zárják, és nagyon sok ilyen pozíció lehet - tette hozzá.
A Mol 2.350 forinttal, 13,09 százalékkal 20.300 forintra erősödött, 6,3 milliárd forintos forgalomban.
Az OTP részvények ára 877 forinttal, 14,99 százalékkal 6.727 forintra nőtt, forgalmuk 37,9 milliárd forintot tett ki.
A Magyar Telekom árfolyama 35 forinttal, 5,60 százalékkal 660 forintra javult, forgalma 2,1 milliárd forint volt.
A Richter papírok árfolyama 3500 forinttal, 8,97 százalékkal 42.500 forintra növelte értékét, a részvények forgalma 3,0 milliárd forintot ért el.
A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 161,4 millió forintos forgalom mellett 975 forinttal, 4,64 százalékkal 22.000 forintra erősödött.
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 2.128,95 ponton zárt hétfőn, ez 125,06 pontos, 6,24 százalékos emelkedés a pénteki záráshoz viszonyítva.
MTI