Elemzők úgy vélik, Varga szombati bejelentése megnyugtathatja a piacokat, és megállíthatja a forint gyengülését, amelyet Fidesz-politikusok nyilatkozatai váltottak ki az elmúlt hét során. Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke ugyanis egy debreceni konferencián azt mondta, hogy a cél most a közvetlen államcsőd elkerülése, még azt is hozzátette, hogy "szűk esélyünk van arra, hogy elkerüljük Görögország helyzetét". Szijjártó Péter, a kormányfő szóvivője pedig jelezte, nem tartja túlzónak a Fidesz ügyvezető alelnökének csütörtöki kijelentéseit az államcsőddel összefüggésben. A nyilatkozatokra esni kezdett a forint árfolyama, a budapesti tőzsdeindex csütörtökön és pénteken is mínuszban zárt.
A tényfeltáró bizottság első megállapításaira vehemensen reagált az ellenzék. Az MSZP szerint teljes a kormányzati káosz, és kommunikációs trükkről van szó, amikor a Fidesz a gazdaság állapotáról beszél. A Jobbik szerint a Fidesz ki akar bújni a választóknak tett ígéretei mögül. Lendvai Ildikó, az MSZP elnöke szerint a Fidesz megbukott hitelességből, amikor Varga Mihály, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára szombaton kénytelen volt visszavonulót fújni, és mindent visszavonni, amit eddig a kormánypárt állított vagy ígért.
Mesterházy Attila, a szocialisták frakcióvezetője szerint a Fidesz kommunikációja nem más, mint előkészíteni a terepet az újabb megszorításoknak. Hangoztatta: teljes a kormányzati káosz, kommunikációs trükkről van szó, amikor a Fidesz a gazdaság állapotáról beszél, mindent a Gyurcsány- és a Bajnai-kormányra próbálnak ráfogni, és előkészítik az újabb megszorításokat. Mesterházy Attila úgy vélekedett: az elmúlt napok kormányzati kommunikációjával a Fidesz sokat ártott a devizában eladósodott embereknek, vállalkozásoknak, a tőzsdei cégeknek. Szerinte ez vagy dilettantizmust, vagy spekulációt jelent, de mindkét esetben káros és tragikus az ország szempontjából.
Szakértők szerint megnyugtathatja a piacokat, és megállíthatja a forint gyengülését, hogy Varga Mihály bejelentése szerint a kormány tartani akarja a 3,8 százalékos hiánycélt. Magyar elemzők úgy vélik, pozitív üzenet, hogy a kormány tartani akarja a hiánycélt, de a bizalom teljes helyreállításához részletes, és a piacok számára hiteles tervre van szükség.
Londoni elemzők az utóbbi napok kormányzati kommunikációja mögött a kampányígéretek és a lehetőségek közötti különbség elmagyarázásának szándékát sejtik. Az Eurasia Group nevű vezető londoni gazdasági-politikai kockázatelemző és tanácsadó csoport szombati elemzése szerint például a hét utolsó két kereskedési napjának fejleményei nyomán a kormánynak "rá kellett ébrednie", hogy sem a piac, sem az Európai Unió, sem a Nemzetközi Valutaalap (IMF) "nem fogja eltűrni a fegyelem hiányát".
Az elemzés szerint a politikusok "kissé túl messzire mentek az átpolitizált nyilatkozatokkal", és valós az a veszély, hogy - bármennyire kiegyensúlyozott nyilatkozatok hangozzanak is el következő napokban - az elszenvedett hitelességvesztés miatt a piacon "senki nem fog nekik hinni".
A JP Morgan ugyancsak szombati elemzése és előrejelzése szerint a Magyarországgal kapcsolatos hírek a következő napokban még jórészt negatívak lesznek, de a kormány által esetleg bejelentendő, akár "nem szokványos" stabilizációs intézkedések lehetővé tehetik a tárgyalások folytatását a valutaalappal és az EU-val. A JP Morgan várakozása szerint Magyarország az ősszel új megállapodásra juthat az IMF-fel és az unióval.
Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi biztosa szerint túlzás a magyar államcsőd lehetőségéről beszélni. "Teljes a bizalmam abban, hogy Magyarország folytatja a fenntartható növekedés útját, amelyre már rá is lépett" - fogalmazott Olli Rehn. A brüsszeli bizottság tagja felhívta a figyelmet arra, hogy az olyan félrevezető kommentárok, amilyenek az elmúlt két napban elhangzottak, kedvezőtlen piaci reakciókat válthatnak ki akkor is, ha a gazdasági-pénzügyi alapok szilárdak.
Csaba László közgazdász professzor a hitelesség helyreállításának első állomásaként értékelte Varga Mihály szombati tájékozatóját. Az akadémikus elmondta: az államtitkár az új kormány hitelességét visszaállító "mentőhadműveletet indított el ", és ha a háromnapos kormányülés után, a 3,8 százalékos hiánycél tartásának részleteivel egyetért a piac, akkor van lehetőség a hitelesség további erősítésére.
MTI