Évek óta állandónak mondható a külföldre utazók közül utasbiztosítást kötő honpolgárok aránya. Egy-egy jelentősebb káresemény felhívja ugyan a figyelmet a biztosítási védelem fontosságára, ugyanakkor hatása csak ideig-óráig tart, nem változtat a kialakult szokásokon.
A számok azt mutatják, hogy a kiutazók mintegy 30 százaléka köt biztosítást indulás előtt, s egyelőre ezt a platformok bővülése sem módosította jelentősen, noha folyamatos az eltolódás az online irányba - összegez Bóna Katalin, az Union Biztosító életbiztosítási ügyvezető igazgatója.
Az online felületeken megköthető utasbiztosítások egyre népszerűbbek, hiszen amellett, hogy megkötésük egyszerűbb, áruk - az egyszerűsített adminisztráció és kisebb költségek miatt - általánosságban kedvezőbb, mint az offline biztosításoké. További előnyük, hogy mind az online felületen, mind az mobiltelefonon megköthető biztosítások még az országhatár átlépésekor is elindíthatók.
Az Union például szerződést kötött a mobilszolgáltatókkal, ráadásul Bóna szerint a mobilról biztosítást kötők tudatosabbak és általában a magasabb limitekre kiterjedő biztosítást kötik meg.
1.Mi az utazás célországa, mire lehet ott szüksége? A nyelvet beszéli-e? 2.Ellenőrizze, rendelkezik-e bármilyen, bankkártyához kapcsolódó utasbiztosítással! 3.A kártyához kapcsolódó biztosítás milyen egészségügyi limitekkel bír? 4.Van-e felelősségbiztosítási védelem? 5.Elegendő-e ez a védelem az utazása céljától függően? 6.Gondolja át, milyen limitekre kell figyelnie! 7.Az utasbiztosításhoz kapcsolódó info/assistance kártyája kéznél van-e? 8.Mit vigyen magával a biztosítás érvényességét igazolandó? 9.Iratait másolatban tartsa magánál! |
A bankkártyákhoz kapcsolódó utasbiztosítások javítják a kiutazók védettségi arányát. A költségekre érzékenyebb kiutazók egyre inkább megelégednek azzal, amit a kártyájuk biztosítása tud, és beérik szerényebb védelemmel, míg korábban egyéni utasbiztosítást is kötöttek. Ugyanakkor az utóbbi évek kárbejelentési adatai szerint egyre nagyobb hányadban a bankkártyához köthető biztosításokhoz kapcsolódóan érkeznek bejelentések. Általában ezek a biztosítások alap szintű szolgáltatásokat tartalmaznak, ezért, utazáskor jó, ha szem előtt tartjuk az egyéni utasbiztosítás előnyeit. Vagyis azt, hogy ezen konstrukció esetében a védelem az utazás céljának megfelelően személyre szabható.
Idei mérleg: több a személyi sérüléses baleset
Érdemes körültekintőnek lenni főként a nagyobb kockázattal járó utazási célnál - például síelésnél -, és megnézni, mire nyújt, és mire nem nyújt fedezetet egy utasbiztosítási konstrukció. Az utasbiztosítások nagy előnye az asszisztenciaszolgáltatás, amely azonnali segítségként, az utas anyanyelvén vehető igénybe. Az asszisztencia orvost küldhet, tolmácsol, ha szükséges, a megfelelő egészségügyi intézményhez irányít, hiszen az e szolgáltatást nyújtó nemzetközi hálózatoknak minden országban van helyismeretük.
„Általában elmondható, hogy a szervezett utazásoknál magasabb a védelem, mint egyéni kiutazásnál – adott esetben az utazásszervező helytállhat bizonyos problémák esetén -, míg erre a segítségre az egyéni utazók semmiképpen nem építhetnek”- emeli ki Bóna Katalin. „2011-ben kicsit magasabb kárhányadot tapasztaltunk, elsősorban a személyi sérüléssel járó balesetek magasabb száma és költségei miatt.”
A legfontosabb fedezetbeli különbségeket mindig érdemes ellenőrizni; az egészségügyi és kórházi ellátás limitjeit, a mentős betegszállítás, felelősségbiztosítás, a poggyászbiztosítási limitek, és családtagokra vonatkozó fedezet meglétét, mértékét. Jó, ha az utazó tisztában van vele, hogy ezek a feltételek az utasbiztosítás által minden esetben adottak, míg az Európai Egészségbiztosítás Kártya (EEK) kiváltása csupán az állami egészségügyi ellátásokat fedezi. „Az egészségügyi ellátások költsége nekünk, magyar állampolgároknak gyakorlatilag átláthatatlan, azzal sem vagyunk tisztában, mennyibe kerül egy-egy esetben az ellátásunk itthon. Mivel e költségeket nem érzékeljük, azt sem tudjuk, mennyit kellene külföldön fizetnünk.. Eközben egy magán-egészségbiztosítással rendelkező osztrák állampolgár számára külföldre utazáskor is evidens, hogy tájékozódjon, a célországban biztosított-e egészségügyi ellátása. Az utasbiztosítás nyújtotta előnyök tudatosabb felhasználásához szemléletváltásra van szükség hazánkban, ez is része a felelősségteljes öngondoskodásnak. ” - véli Bóna Katalin.