Mindez jelentősen megviselheti az autókat, gondot jelenthet akár már a gépjármű beindítása is. A Generali Biztosító összegyűjtötte, mire érdemes feltétlenül figyelnünk a rég nem tapasztalt extrém időjárás miatt.
A Generali tapasztalatai azt mutatják, leginkább a téli gumi hiánya, a fagyálló folyadék problémái, az elöregedett akkumulátor lemerülése és az útviszonyoknak nem megfelelő vezetési stílus okoz problémát a téli hónapokban. Az extrém, -15 Celsius fok körüli hőmérsékletben azonban ezen felül is érdemes néhány alapvető dologgal tisztában lennünk. A biztosító munkatársai ezért összegyűjtötték, mire érdemes figyelniük az autósoknak a jelenlegi, rendkívüli időjárási körülmények között:
1. Akkumulátor – Az idősebb (5-6 éves vagy ennél régebbi) akkumulátorok esetében előfordulhat, hogy az extrém, -15 C fok alatti hőmérsékletben nem indulnak be. Ezeket mindenképpen ellenőriztessük hosszabb utak előtt, vagy cseréljük újra.
2. Kézifék – A kéziféket éjszakára ne húzzuk be, hiszen reggelre előfordulhat, hogy „befagy”. Ilyenkor viszont mindenképpen tegyük az autót sebességbe.
3. Ablaktörlők – Amennyiben havazással vagy egyéb csapadékkal párosul az extrém hűvös időjárás, éjszakára az ablaktörlőket hajtsuk ki, nehogy odafagyjanak a szélvédőnkhöz.
4. Fagyálló folyadék – Jó minőségű, akár -20 fokban is hatékony fagyálló beszerzése és használata elengedhetetlen. Ezen nem éri meg spórolni, hiszen komoly kellemetlenséget okozhat a befagyott hűtővíz.
5. Ablakmosó folyadék – Ilyenkor megfelelő minőségű, a -20 fokot is bíró folyadékot használjunk.
6. Takarók – A gépjárműben elhelyezett takarók nagy segítséget jelenthetnek, ha elakadtunk a hó miatt, hiszen ha kifogy a benzinünk és várjuk a segítséget, fűteni sem tudunk az autónkban.
7. Jégkaparó, jégoldó spray és lapát – Ezek az eszközök komoly segítséget jelenthetnek, hiszen a szélvédő ráfagyott csapadéktól történő megtisztítása és az autónk „kiásása” a megfelelő eszközök nélkül különösen kellemetlen lehet -22 Celsius fokban.
8. Tankolás – Hosszabb utakra érdemes teli tankkal elindulnunk, hiszen ha elakadnánk a nagy hó miatt, az extrém hidegben mindenképpen fűtenünk kell a gépjárműben, ha kevés benzinnel vágtunk neki az útnak, az rövid idő alatt kifogyhat.
9. Vezetési tanácsok – Kerüljük a hirtelen mozdulatokat, nehogy megcsússzunk. A féket ne „pumpáljuk” inkább állandó nyomást fejtsünk ki. Ha hóval borított sávokat keresztezünk, tartsuk biztosan a kormányt, és enyhén lépjünk a gázra.
10. Pihenőidő – Az extrém időjárási környezetben fárasztó és kimerítő a vezetés. Ezt figyelembe kell vennünk, tartsunk több pihenést a hosszú utak során.
„Hétvégén egy síelni induló család autója Ausztriában hibásodott meg, 40 kilométerre a legközelebbi lakott településtől. A gépkocsi akkumulátora romlott el, feltehetően a szokottnál is hűvösebb időjárás miatt. Sajnos emiatt fűtés sem volt az autóban és mivel nem gondoskodtak meleg pokrócokról sem, így számukra valóban kellemetlenül indult az idei síelés, a közel -15 Celsius fokos hidegben komoly veszélynek voltak kitéve. Szerencsére ez a család rendelkezett assistance szolgáltatással, így a Generali csoporthoz tartozó Europ Assistance (EA) munkatársai gyorsan a segítségükre siettek.” – számolt be az esetről Jákfalvi Zoltán, a Generali termékfejlesztési csoportvezetője.
A Generali Komplett Casco biztosításának majdnem minden módozata rendelkezik egyébként az „Autósegély-24” kiegészítő szolgáltatással is. Ennek lényege, hogy a biztosítás a szerződésben vállalt összegig a gépjármű műszaki, nem balesetből eredő meghibásodása, üzemzavar miatti menetképtelensége esetén nyújt segítséget az autósoknak a nap 24 órájában. Ezt a szolgáltatást a megfelelő Casco szerződés teljes időtartama alatt, külön díj megfizetése nélkül nyújtja a Generali, együttműködésben az EA-val. Az „Autósegély-24” szolgáltatást egyébként kiegészítő biztosításként, külön is meg lehet kötni a Generalinál meglévő casco szerződésekhez személygépjárművekre és kishaszongépjárművekre.
További információ:
Autósegély 24
www.autosos.hu
(x)