Az ország egész területére jellemző, hogy egyre gyakoribbak a hirtelen lecsapó, nagy erejű viharok, különösen nyáron. 2009 és 2013 között az Allianz összesen több, mint 95 ezer viharral kapcsolatos kárbejelentést regisztrált, ezeknek csaknem 45 százaléka a nyári szélsőséges időjárásnak köszönhető. Míg egy átlagos hónapban közel 1300, a nyári hónapokban átlagban több, mint 2800 az ilyen jellegű káresetek darabszáma. Ebben az évszakban a viharok sokszor járnak jégesővel és villámcsapásokkal. Az elmúlt öt évben bejelentett jégveréskárok több, mint 80 százaléka nyáron történt, és a villámcsapások által okozott károk közel 70 százalékát is ebben az évszakban regisztrálta a biztosító.
Így óvja értékeit a viharoktól
Bár az időjárási hatások legtöbbször kivédhetetlenek, néhány megelőző intézkedéssel a károk mértéke csökkenthető. Ügyeljen arra, hogy az ajtók és ablakok zárva legyenek, ha vihar várható. És ilyenkor célszerű a teraszokon, erkélyeken minden könnyen mozdíthatót rögzíteni, vagy szélvédett helyre rakni. Évente legalább egy alkalommal és az erős széllel járó időjárást követően javasolt a tetőburkolatok, tetőcserepek áttekintése, mellyel megelőzhetjük, hogy a már sérült tetőben további károk keletkezzenek, illetve elkerülhetjük a beázást.
Zivatar idején célszerű az elektromos készülékek csatlakozóit is kihúzni a konnektorból. Mélyebben fekvő helyiségek, domboldali, hegyoldali ingatlanok esetében célszerű gondoskodni a megfelelő vízelvezetésről, nem csak a saját, hanem a közterületről bezúduló víz esetén is. Érdemes a várható időjárásról és a kiadott figyelmeztetésekről tájékozódni.
Ha mégis kár éri: a tetőt ért kisebb károsodások esetén javasolt ideiglenes fóliázás készítése a sérült szakaszon, a további károk megelőzése érdekében. A kárszakértő megérkezéséig érdemes a káresetből visszamaradó törmelékek megőrzése, mely a pontos kárfelmérést segíti, így a kárfelmérés és a kifizetés menete is gyorsítható. Amennyiben lehetősége van rá, a keletkezett károsodások lefényképezésével szintén segítheti az egyszerűbb és gyorsabb kárfelmérést.
Nem csak az időjárás veszélyes nyáron
A szélsőséges időjárás mellett nem szabad megfeledkeznünk egy másik, az otthonunkat fenyegető veszélyforrásról sem: a betörésekről. A GFK, az Allianz megbízásából, 1000 fő részvételével készített reprezentatív kutatást 2013 őszén. Ebből kiderült, hogy a válaszadók tizedének otthonát érte az elmúlt 1 éven belül valamilyen kár, ezeknek 6 százaléka betöréses lopás volt. Az Allianz Hungária 2013-as kárstatisztikái szerint az összes betöréses lopás kár 40 százaléka a fővárosban és Pest megyében történik, miközben Békés, Csongrád és Nógrád megye a legnyugodtabb helyek ilyen szempontból. Bár az esetek száma általában hétvégenként a legalacsonyabb – hiszen a hétvégi napokon nagyobb arányban tartózkodunk otthon, mint munkanapokon –, Budapesten nyáron a szombat a legkiemelkedőbb. Hétvégére gyakran kiürül a főváros, amivel párhuzamosan emelkedik a betörések száma is, 30 százalékkal magasabb a szombati napon történő betöréses lopások aránya nyáron, mint az év többi szombatján.
Az Allianz adatai szerint egyetlen nap sem telt el betöréses lopás nélkül a tavalyi nyáron, ezért nyaralás előtt különösen fontos, hogy ne feledkezzünk meg néhány olyan apró lépésről, amelyek segítségével egy sor kellemetlenség elkerülhető.
Óvatosan a Facebookkal!
Ne feledje ellenőrizni, hogy a ház ajtaja és ablakai jól be vannak-e zárva, még akkor is, ha csak egy rövid időre távozunk otthonról. A jó minőségű biztonsági zárak és nyílászárók alkalmazása mellett olyan időzített kapcsolókat is beüzemelhetünk, amelyeknek hatására a világítás rendszeres időközönként felvillan azt szimulálva, hogy a lakók otthon vannak. Az időzített kapcsolók rádió- vagy tévékészülékekhez is csatlakoztathatók, így ebbe nem kell nagy összegeket befektetnünk. A ház bejáratánál elhelyezett mozgásérzékelő lámpák szintén hatékony intézkedésnek bizonyulhatnak.
És nem árt, ha a közösségi média oldalakat is kellő óvatossággal kezeljük: sokat segíthet a betörőknek ugyanis, ha megbizonyosodhatnak arról, hogy mely lakások maradnak lakó nélkül. Éppen ezért ne írjuk ki, hogy melyik országban töltjük éppen szabadságunkat, és az ott készült fotókat is csak utólag, otthon töltsük fel. Az otthonunkban készült képek közzétételével szintén vigyázni kell, hiszen ezekből a bűnözők tájékozódhatnak a lakásunkban található értékekről.