A május-júniusi rendkívüli időjárási körülmények az egész ország számára jelentős terhet jelentettek, hiszen a két hónap alatt lehullott csapadék több helyen a sokéves átlag sokszorosa volt, valamint a hosszan tartó ár- és belvízvédekezés megnehezítette mind a lakosság, mind pedig a cégek helyzetét. Országosan átlagosan a mikro-, kis- és középvállalkozások 23%-ának életét befolyásolta a rossz időjárás, érthető módon azonban a legnagyobb arányban a mezőgazdasági cégek helyzetét nehezítette meg. Ebben a szektorban a cégek több mint fele, 57%-a jelezte a felmérés során, hogy az időjárási körülmények negatívan befolyásolták a vállalkozás normál ügymenetét, ezen belül is döntően a termelést.
„Bár egyelőre a vihar- és vízkárok mezőgazdasági cégek gazdálkodására gyakorolt pontos hatása még nem ismert, mivel az csak a betakarításkor derül ki, az már látszik, hogy azok a gazdák vannak jobb helyzetben, akik vegyes tevékenységet végeznek, azaz másból is van árbevételük. Pénzügyi szempontból leginkább a folyószámlahitelek kihasználtságának növekedésében, illetve a fejlesztési igények elhalasztásában mutatkozott meg leginkább a rendkívüli helyzet hatása” – mondta el Németh László, a K&H kkv marketing főosztály vezetője.
(bázis: akiknél az időjárás érintette a cég ügymenetét, %)
A mezőgazdasági termelőkön kívül az ipari, a kereskedelmi és a szolgáltató cégek is megérezték a szélsőséges időjárás okozta nehézségeket, a kutatás során minden ötödik vállalkozás jelezte, hogy az elmúlt hónapok viharai, valamint az ár- és belvíz helyzet nehézséget jelentett számára. Ezen cégek elsősorban a vevőkön keresztül, illetve a szállítási problémák miatt szembesültek nehézségekkel.
Árvíz sújtotta északi-magyarországi régió
A legsúlyosabb helyzet természetesen az észak-magyarországi régióban tapasztalható, itt a megkérdezett vállalkozások 46%-a számára jelentettek nehézséget az időjárási körülmények, miközben a budapesti kkv-k csupán 15%-át érintette.
A kutatásról
A K&H és a GfK 2004 óta készíti el a mikro-, kis- és középvállalkozások körében végzett K&H kkv bizalmi index kutatást. A felmérés célja a magyarországi székhelyű, 2 milliárd forint* éves árbevétel alatti társaságok következő egy évre vonatkozó várakozásainak megismerése. A vállalkozások gazdasági helyzetét leginkább befolyásoló tényezők mellett a kutatás során rákérdeznek a kkv-k életét aktuálisan befolyásoló eseményekre is. Az adatvétel negyedévente, 700 vállalkozás vezetőjének megkérdezésével történik. A legutóbbi adatfelvétel 2010. június 7-14. között történt.
Privátbankár - Zsiborás Gergő