A biztosítók kétségtelenül több nehézséggel szembesültek 2009-ben és 2010-ben, mint az elmúlt 20 évben bármikor. Először a válság okozta visszaesés, az életbiztosítások adókedvezményének megvonása sújtotta az ágazatot, majd a különadó. Az életbiztosítások terén a vártnál hosszabb ideig tart a visszaesés, a nem-életbiztosítási piacra az ingatlanpiac és a gépkocsi-kereskedelem folytatódó mélyrepülése hat negatív irányban. A nem-életbiztosítási oldalon aggodalomra ad okot, hogy a biztosított ingatlanok száma tovább csökkent a pusztító viharok és a rekordösszegű biztosítási kifizetések ellenére. A lakosságot érintő kihívások azonban az öngondoskodás felértékelődését idézik elő a társadalomban, ezért az életbiztosításoknál közép- és hosszú távon növekedésre lehet számítani. Továbbá az őszi KGFB kampány is hozhat még meglepetéseket – a K&H Biztosító piaci értékelése szerint.
Nem-életbiztosítási ág
A K&H Biztosító korábbi piaci előrejelzésének megfelelően csökkent a nem-életbiztosítási szegmens díjbevétele 2010-ben. A nem-életbiztosítási szerződések száma minden biztosítástípus esetében csökkent, különösen a casco biztosításoknál. A fizetőképes kereslet visszaesése közvetetten a biztosítási szektorra is hat, hiszen a csökkenő piaci torta folyamatos árversenyt generál. Tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy idén rekordösszegű kifizetésekkel álltak helyt a biztosítók a több hónapon át tartó súlyos viharkároknál. Aggasztó, hogy a nagy nyilvánosságot kapott, súlyos viharkárok ellenére tovább csökkent a biztosított ingatlanok száma, mint azt a Mabisz napokban közzétett elemzése is kiemeli - hívja fel rá a figyelmet a biztosító közleménye.
KGFB - tovább csökkenhet a díjbevétel
„Az autótulajdonosok fokozott költség-érzékenysége miatt várhatóan az ügyfelek jelentős része ellenőrizni fogja, hogy az aktuális díjánál talál-e jobbat. Nagy valószínűség szerint a váltók száma a tavalyi évhez hasonlóan újabb rekordot dönt, és elérheti akár a 1,5-2 milliót is, így a szegmens díjbevétele a jelentős idei zsugorodás után 2011-ben is tovább csökkenhet. A biztosítóváltás elsődleges hatása, hogy erőteljes átrendeződést hozhat a piacon; újra lesznek nagy nyertesek és vesztesek. Ha pénzügyi szempontból vizsgáljuk, a technikai eredmények romlottak, ezért a közeljövőben mindenképpen korrekcióra lesz szükség.”– mondta Kaszab Attila, a K&H Biztosító nem-életbiztosítási üzletágának vezetője.
Casco – stagnálnak a bevételek
A casco biztosítások esetében immáron 2006 óta folyamatosan csökken a biztosítók díjbevétele és ez a trend a legjobb esetben is csak stagnálásba válthat. Az új autók eladása terén az előrejelzések sajnos nem túl biztatóak, és a használt, néhány éves autókra pedig egyre kevesebb biztosítást tartanak majd fenn a K&H előrejelzése szerint, és ezek esetében is nagy a kísértés, hogy olcsóbb konstrukciókra váltsák azokat át.
Szerződésszám csökkenés az ingatlanbiztosításoknál
Az ingatlanbiztosítások esetében is további szerződésszám csökkenés várható, de ezt ellensúlyozhatja majd a biztosított értékek indexálása, így összességében a díjbevételek valószínűleg - ha nagyon kis mértékben is -, de növekedni fognak, ez azonban reálértéken még mindig csökkenést jelent.
Növekszik az egyszeri díjas életbiztosítási szegmens
„Az életbiztosítási területén az első félévben látványos növekedést produkált az egyszeri díjas életbiztosítások szegmense. Ennek oka kettős: egyrészt a tavalyi év első fele e szegmens értékesítésében az abszolút mélypontot jelentette, másrészt néhány piaci szereplő rendkívül magas kamatú betéti jellegű terméket értékesített. E mellett azonban objektív piaci tényezők is segítik a szektort az egyszeri díjas konstrukciók tekintetében. A 2009 évi értékektől jócskán elmaradó kamatszint miatt eltűntek a kiemelkedően magas banki kamatajánlatok, a tőkepiacok megnyugvása ismét meghozta az ügyfelek kockázati étvágyát. Ezek a tendenciák mindenképpen segítenek a hosszú távú megtakarításoknak. A versenytársként megjelent tartós befektetési számla az egyszeri díjas termékek átgondolására serkenti a biztosítási szektor szereplőit.” – mondta el Kuruc Péter, a K&H Biztosító életbiztosítási üzletágvezetője, majd hozzátette - „Nehéz megjósolni, meddig tart az egyszeri díjas életbiztosítási piac jelenlegi mértékű növekedése. Függ attól, hogy a piaci szereplők milyen mértékben vállalnak, legalábbis rövidtávon negatív marzsot, annak érdekében, hogy az ügyfelek számára különösen vonzó termékkondíciókat biztosíthassanak.”
Rendszeres díjas életbiztosítás – talán túl a mélyponton
A szakértő szerint még nem tértünk vissza a válság előtti szintekre az életbiztosítások területén. A rendszeres díjas biztosítások piacszintű állománya több éves csökkenés után talán épp most került túl a mélyponton. Az új szerzések volumene azonban még nem éri el a válság előtti szinteket. A rendszeres díjas termékek törlési volumene szektorszinten visszatért a 2008 előtti szintekre. A törölt és a lejáró szerződések együttes értéke azonban a lejáró biztosításokkal együtt négy negyedéven keresztül olyan mértékű volt, amelyet a szektor nem tudott pótolni az új szerzésekkel. Emiatt az ügyfelek által rendszeresen fizetett díjak értéke folyamatosan csökken az egy évvel korábbi szinthez képest. Ezzel ellentétben pozitív hír, hogy a szektor által kezelt vagyon minden idők legmagasabb szintjén áll.
Kuruc Péter elmondta: „Összességében az életbiztosítási szektorban hosszabb ideig tart a visszaesés, mint azt kezdetben gondoltuk. Az elmúlt időszakban a lakosság nem kis része pénzügyi nehézségekkel szembesült, s emiatt az öngondoskodás szerepe felértékelődött. Az öngondoskodás pedig az életbiztosítási szektor növekedésének motorja, a hullámvölgyet ezért nemsokára hullámhegy fogja követni a rendszeres díjas szegmensben is.”
Privátbankár - Zsiborás Gergő