A K&H Biztosító adatai szerint az elmúlt években a karácsonyi ünnepek alatt sem csökkent a betörések száma az év más napjaihoz képest. 2006 óta csak egyetlen évben nem jelentettek szenteste történt betöréses kárt az ügyfelek - közölte a Privátbankárral a K&H Biztosító. A bűnelkövetők egy része kifejezetten várja ezt az időszakot: könnyű prédává válhatnak például a családlátogatások miatt üresen és őrizetlenül hagyott lakások, házak. Néhány óra vagy akár perc is elég, hogy ellopják az értékeket.
Egyre gyakoribb, hogy a betörők még akkor is bemerészkednek, ha a lakásban tartózkodunk. Általában a pince vagy a garázs felől jutnak be, különösen kedvelik az ingatlanok bokrokkal, fákkal takart részeit. Jellemzően az értékesebb, de kisméretű berendezési tárgyakat – mikrohullámú sütőt, laptopot, okostelefont, televíziót – és a szobrokat, festményeket, ékszereket viszik el.
buurserstraat386 / 123RF Stock Photo |
Sokszor figyelmetlenek a tulajdonosok
A kárösszeg tavaly átlagosan csaknem 160 ezer forint volt. A statisztikák egyértelműen azt mutatják, hogy a családi házakban több a betörés, mint a lakásokban, és a károk átlagos mértéke is magasabb. A tapasztalatok szerint az ilyen típusú bűncselekmények kevés kivételtől eltekintve a lakók, tulajdonosok óvatlansága miatt történnek.
Semmiképpen ne hagyjunk nyitva ajtót, ablakot, ne maradjon a bejárati ajtó közelében, illetve jól látható helyen táska, készpénz, laptop, mobiltelefon, kulcs – főként a kertben vagy a ház előtt parkoló kocsié – tanácsolják a biztosító szakemberei. Mielőtt elutazunk, szóljunk erről a szomszédainknak, esetleg kérjük meg őket, hogy néha ellenőrizzék, minden rendben van-e a lakás, az ajtók, ablakok környékén. Ne tegyük közzé közösségi oldalakon, hogy elutazunk, főként, ha az adataink között a lakcímünk is megtalálható.
"Költségesebb ugyan, de mindenképpen hatékonyabb védelem, ha biztonsági zárakat szereltetünk fel, riasztót és távfelügyeleti rendszert telepítünk a lakásba. Érdemes és megtérül biztonsági szakember segítségét kérni. Aki pedig lakásbiztosítást köt, nem csak a karácsonyi betörések időszakában, hanem az év többi napján is biztonságban tudhatja lakását és az abban található értékeket" – mondja Kaszab Attila, a K&H Biztosító vezérigazgató-helyettese.
Az ünnepi rablók
A biztosítókat és alkuszokat is minden évben megdöbbenti az ünnepek alatt leégett, vagy éppen kirabolt lakások miatti kártérítési dömping, s a társaságok évről, évre egyre nagyobb összeget, százmilliókat fizetnek ki ilyen címen, holott ezeket az eseteket kis figyelemmel meg is lehetne előzni - közölte a CLB a Privátbankárral.
A karácsony, szilveszter idejére magára hagyott lakások könnyű prédái a bűnözőknek, főleg azért, mert az emberek egy része még mindig szereti kiposztolni a közösségi oldalakra, vagy ismerősöknek eldicsekedni, hogy hol tölti az ünnepeket, jelezvén ezzel azt is, hogy ez idő alatt őrizetlenül marad a lakás.
"Az erre szakosodott bűnözőknek ettől kezdve már csak ujjgyakorlat megtudni a címet. Márpedig, a kártérítési esetek alapján úgy tűnik, határozottan kialakult egy bűnözői kör, amely ünnepi rablásra szakosodott" – figyelmeztet Németh Péter értékesítési és kommunikációs igazgató.
Az alkusz most indított kampányának éppen az a célja, hogy felhívja erre az emberek figyelmét azért, hogy ne kártérítésért kelljen ünnepek után sorban állni a kirendeltségeken. A kifizethető összeg ráadásul sokaknak csalódás lehet, mert elfelejtik, hogy az 5-10 évvel ezelőtt megkötött lakásbiztosításuk óta korszerűsítették, újra cserélték a berendezési tárgyaiknak, technikai eszközeiknek a zömét, de nem igazították hozzá a biztosításukat. Vagyis, az úgynevezett értékkövetés elmaradt, a biztosítók viszont csak a szerződéskötéskor listázott összeg alapján fizetnek. Ez újabb keserűség lehet az ünnepek alatt esetleg bekövetkezett tragédia mellett – hívja fel a figyelmet Németh.