Az elmúlt három hét szélsőséges, viharos időjárását követően eddig közel 25 ezer kárbejelentés érkezett a biztosító társaságokhoz. A károk becsült értéke elérheti az 1,8 milliárd forintot – tette közzé a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) a társasági adatok összesítése nyomán. Fontos hangsúlyozni: hogy ez a kárösszegzés döntően a kárt szenvedett tulajdonosok által megadott adatokon alapulnak, a biztosítói kárkifizetések összege ennél jelentősen kisebb lesz.
A hazai lakóingatlanok közel 73 százaléka rendelkezik még mindig lakásbiztosítással - bár a csökkenés látványos. A MABISZ adatai szerint 2013-ban az egyéni lakásbiztosítási szerződések száma 93 ezer darabbal maradt el a 2010. évitől, s először csúszott 3 millió alá, 2,98 millióra csökkent. A lakásbiztosítási piac összesített díjbevétele - a társasház-biztosításokból származó bevételekkel együtt – 104,9 milliárd forintot tett ki. A lakásbiztosítások díja egyébként csökkenő tendenciát mutat, a 2013-ban kötött lakásbiztosítási szerződések éves átlagdíja nem haladta meg a 28 300 forintot, azaz, már alig több mint 2300 forintos havi díjért lehet lakásbiztosítást kötni. A csak az alapkockázatokat tartalmazó biztosítások átlagdíja ennél alacsonyabb, nem éri el a havi 2 ezer forintot. |
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) adatai alapján az idei július vélhetően bekerül az 1901 óta vezetett statisztikai idősorban „az eddigi 5 legcsapadékosabb július” kategóriába. A viharok és a felhőszakadás mellett az ország több területén gyakori volt a jégeső is, s a villámcsapások okoztak kiemelkedően sok kárt. A társaságok a bejelentéseket követően azonnal megkezdték a kárfelmérést, jellemzően meghosszabbított ügyfélszolgálattal várták a bejelentéseket, több társaság hétvégi munkavégzés elrendelésével igyekezett gyorsítani a kárfelmérést, illetve a mielőbbi kárrendezést.
A leginkább érintett területek ezúttal Budapest, Pécs és Szeged környéke, Pest megye, Csongrád és Békés megye. A leggyakoribb kártípusok a tetősérülések, tetőmegbontások, az úgynevezett rádőléses, a fák kidőlése okozta károk, de nagy számban jelentettek beázásos, elöntéses, illetve villámcsapás okozta károkat is.
A viharos nyár a piacvezető lakásbiztosító, az Aegon Magyarország adatsora szerint eddig közel 8500 kárbejelentésért és 750 millió forintos becsült kárért tehető felelőssé. A viharok elsősorban Budapestet és környékét sújtották: a fővárosból 2016 darab, Pest megyéből pedig 1005 db bejelentés érkezett. Ezek a kártípusok minden biztosításban alapkockázatként szerepelnek, ami azt jelenti, hogy a biztosító a teljes kárt kifizeti – mondta Szombat Tamás, az Aegon Magyarország vezérigazgató-helyettese. A kifizetésig általában 1-2 hétre van szükség, ahol azonban a kárszakértő a biztosítottakkal a helyszínen meg tud egyezni, ott akár már 1-2 nap alatt pénzt kapnak az áldozatok. Az lv egészében az Aegon Magyarországhoz összesen több mint 38 ezer viharkárról érkezett bejelentés, a károk összértéke meghaladja az 1 milliárd forintot. A mostani égi áldás előtt a március közepi időjárás hozott komoly károkat. Összehasonlításképpen: 2012-ben egész évben volt annyi a meteorológia kár, mint idén az első hét hónapban – mondta el Szombat Tamás.