Giró-Szász András kormányszóvivő azt mondta, hogy a prognózisok, és a Duna északi szakaszán mért vízszint azt jelzi előre, az elmúlt fél évszázas legkomolyabb árvízi helyzetével kell hamarosan megküzdenie az országnak. A szóvivő hangsúlyozta, hogy a költségvetésben rendelkezésre áll a keretösszeg a védekezésre, a kormány felkészült, a mentést tapasztalt vízügyi szakemberek irányítják majd a kritikus szakaszokon.
Nem lesz kritikus a helyzet a fővárosban
Katasztrofális az árvízi helyzet tőlünk Nyugatra, de északra sem jobbak a kilátások. Csehországban vasárnap este kijárási tilalmat vezettek be, a napok óta tartó esőzés nyomán indult áradások miatt. |
Budapesten 860 centiméter felett lehet a vízszint - mondta el Molnár Béla, az Országos Vízügyi Főigazgatóság első embere. Ez azt jelenti, hogy a mostani vízállás 3 méterrel lesz majd magasabb, ez közelít az eddigi rekordszintekhez, nem lenne meglepetés, ha át is lépné azt. Komárom-Esztergom megyében is megerősítik a védekezést, Szentendrén fel kell húzni a mobilgátat és Budapesten is "komoly munkálatokra lesz szükség, de kritikus hely nincs a fővárosban", szögezte le Molnár. A vízügyi szakember szerint Budapesten minden védmű ezer évente előforduló nagy árvízre van tervezve, az alacsonyabb szakaszokon kell kiemelten figyelni a védelemre, így a Római parton és például a Margitszigeten is. Budapesten a védekezés már meg is kezdődött tulajdonképpen, a Kossuth téren épülő mélygarázs gödrét vízzel árasztották el, ez támasztja meg a résfalat egyelőre.
A főváros alatt lapuló árhullámra számítanak, de a Szigetközben így is gondot okozhat az ár, hiszen itt a várható vízszint a védvonal felett lesz. Legutóbb 2002-ben volt ehhez fogható árhullám a Dunán.
A katasztrófavédelemmel, a honvédséggel és a rendőrséggel is felvették a kapcsolatot már a vízügyesek, a polgári védelemmel is összedolgoznak majd valószínűleg. A belügyminiszter pedig már tájékoztatta Orbán Viktor kormányfőt a kialakult helyzetről.