Alapvető változások zajlanak a vállalati vagyonbiztosítások magyarországi piacán – állítja az Union Biztosító legfrissebb piaci elemzésében. Egyre több cég ismeri fel, hogy ez a szolgáltatás nem szükséges rossz, amelynek költségét minimalizálni kell, hanem a kockázatok kezelésének hatékony eszköze. Az idén várhatóan 60 milliárd forintos piac mindazonáltal a következő években sem számíthat számottevő növekedésre, bár a lefelé tartó árspirálnak vége szakadhat, a piac kiegyensúlyozott díjpályára kerülhet – jelentette ki az Union.
Az attitűdváltás mögött többek között az áll, hogy egyre több cégvezető látja át: az alulbiztosítottság rendkívüli kockázatot jelent. Káresemény bekövetkezése alulbiztosított cégnél a legrosszabb esetben ugyanis akár a vállalat végét is jelentheti. Alapvető fontosságú hát, hogy a fennálló kockázatokat a biztosítás minden tekintetben tükrözze, de a vállalatok egy része nem képes helyesen felmérni a kockázatait. "Ezekre az esetekre azt tudjuk javasolni, hogy a cégek kockázataikat hozzáértő külső szakértővel méressék fel" – javasolja Tóth István, az Union igazgatósági tagja a cég közleménye szerint.
A vagyonbiztosítási piac egészével szemben gyors felfutás várható ugyanakkor az úgynevezett üzemszünet-biztosítások területén – vélekedik az Union. Az ilyen konstrukciók funkciója, hogy a vállalat a termelés, sőt tágabb értelemben az egész működés leállását is túl tudja élni azáltal, hogy a biztosító megtéríti a fix költségeket, amelyek így nem temetik maguk alá a céget.
A vállalati vagyonbiztosítások mintegy 80 százalékának december 31. a fordulónapja. Szerződéstől függően 30-60 nappal a fordulónap előtt a szerződések módosíthatók, felmondhatók és akár másik biztosítónál is megköthetők. "Érdemes a vállalatoknak ezt az időszakot kihasználni arra, hogy újra áttekintsék a kockázataikat, és ha úgy látják, hogy azok nincsenek tökéletesen lefedve, érdemes biztosítási szerződésüket újragondolni. Ezzel elkerülhetők a kellemetlen meglepetések" – mondja Tóth István.
Privátbankár