Mennyire érinti mindennapi életünket a táppénzre vonatkozó szabályok változása?
Sajnos elég jelentősen. Talán kevesen tartják számon, mennyi táppénzre jogosultak, pedig nem árt utánanézni, ugyanis idén augusztustól sokan lényegesen kevesebb táppénzt kaphatnak, mint a korábbi években. Természetesen a betegséget nem lehet előre tervezni, és legtöbben persze minél előbb újra munkába szeretnének állni, úgyhogy az a pár napos táppénz miatti jövedelemkiesés fel sem tűnik. De egy műtét vagy baleset utáni hosszabb lábadozásnál már egyáltalán nem mindegy, hogy mennyivel kevesebb havi jövedelemből kell megélnie a családnak. Ilyenkor derült égből villámcsapás, ha kiderül, hogy akár 40-60%-kal alacsonyabb összeg érkezett a folyószámlára. Érdemes tehát tájékozódni.
Milyen változásokkal kell számolnunk?
Az egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvényt módosították augusztustól, mégpedig úgy, hogy csökkent a táppénz és a betegszabadság idejére járó juttatások összege. A változtatások értelmében a betegszabadság idejére a távolléti díj 70%-a jár minden munkavállalónak a korábbi 80%-kal szemben. Az intézkedés következtében a táppénz ideje alatt a legalább 2 éve kötelező egészségbiztosítással rendelkezők jövedelmük 60%-át kapják a korábbi 70% helyett, míg azok, akik ennél rövidebb biztosítási idővel rendelkeznek, hivatalos bérük 50%-ára számíthatnak az eddigi 60%-kal szemben. Bár a táppénz mértékét jelenleg is az előző évi jövedelem alapján számítják ki, azonban limitálták a kifizethető összeg mértékét, ami így már nem lépheti át a minimálbér négyszeresének harmincad részét, azaz a havi bruttó 286 000 forintot.
Így jól látható, hogy minél magasabb jövedelemmel rendelkezik valaki, annál nagyobb veszteséget kénytelen elkönyvelni táppénz esetén. Például, aki havi bruttó 900 000 forintos fizetéssel rendelkezik, az a korábbi szabályok szerint járó 630 000 forint helyett csak 286 000 forintra számíthat, ami bruttó 344 000 forintos veszteséget jelent.
Mit tehetünk, hogy az egészségi probléma mellett ne kerüljünk anyagilag is komoly gondba?
Elsősorban az egészség védelmét hangsúlyoznám. Persze ezzel együtt sem mindig kerülhetjük el a betegségeket, baleseteket. Nagyon fontos, hogy előre gondolkodjunk, hosszú távon tervezzük meg családunk jövőjét, és ilyenkor gondoljuk át a nem várt eseményeket is. Ősszel és télen a csúszós utak vagy például az influenza miatt növekszik az megbetegedések és a kisebb-nagyobb balesetek száma. Akár egy törött végtag miatt is hosszú időre táppénzre szorulhatunk. A lábadozás időszaka eddig is jelentősen megterhelte a családi kasszákat, és most ezen tovább rontott, hogy adott esetben kevesebb táppénzt kapunk. Ilyenkor nagy segítséget jelenthet, ha csak a gyógyulásra kell koncentrálnunk, és nem kell azon aggódnunk, hogy a számlák befizetetlenül maradnak.
Ezért itt a Generalinál kidolgoztunk egy olyan megoldást, amelyet a meglévő TestŐr baleset- és egészségbiztosításunk mellé kínálunk: kiegészítő biztosításként keresőképtelenségi és baleseti keresőképtelenségi napi térítés biztosítás vehető igénybe. A szolgáltatással ügyfeleink még időben felkészülhetnek a törvénymódosítás miatt esetlegesen felmerülő jövedelemkiesésre.
Mit tartalmaz a Generali kiegészítő biztosítása?
A keresőképtelenségi kiegészítő biztosítás minden ügyfelünk számára elérhető. A választható biztosítási összeg napi 1000-től 3000 forintig terjed, így betegség esetén akár havi 90 000 forintos jövedelem-kiegészítéshez is juthat az ügyfél. A biztosítási díjat a kiválasztott biztosítási összeg és a biztosított kora alapján határozzuk meg, de például egy 30 éves biztosított már kevesebb, mint havi 1000 forintos díjért választhatja ezt a szolgáltatást.
A Generali sokféle betegségtípusra kínál jövedelempótló biztosítást, hogy ügyfeleinknek valóban csak a gyógyulásra kelljen koncentrálnia. A biztosításokat mindenki a saját igényeinek megfelelően állíthatja össze. A kondíciókat igyekeztünk úgy kialakítani, hogy mindenki megtalálja a neki leginkább megfelelőt. Ajánlatunk között szerepel a kórházi napi térítés, műtéti térítés, kiemelt kockázatú betegségekre vonatkozó biztosítás, amely a rosszindulatú daganatos megbetegedések, szívinfarktus, agyi érkatasztrófa, krónikus veseelégtelenség, AIDS, szívkoszorú-ér műtét diagnosztizálása és műtét eseteiben nyújt támogatást, de igényelhető a MedHotel kórházi hotelszolgáltatást nyújtó kiegészítő biztosításunk is.
A Generali azon ügyfeleinek, akiknek az éves biztosítási díja eléri a 20 000 forintot, most promócióval egybekötött akció keretében hívja fel a figyelmét a táppénz kiegészítés lehetőségére. További információért érdemes tanácsadóinkat, vagy a hétköznaponként 8 és 20 óra között tárcsázható TeleCenterünket (06 40 200-250), illetve a www.generali.hu/testor oldalon honlapunkat felkeresni.
(x)