2011 a háromcsapás éve volt, a bankadó, a baleseti adó és a végtörlesztés. Nem beszélve a magánnyugdíjpénztárakról és az önkéntes pénztárak újraszabályozásáról - kezdte előadását az IIR Hungary Biztosítás 2012 konferenciáján Kovács Zsolt, az ING biztosító elnök-vezérigazgatója. "Derült égből villámcsapás volt" - mondta Kovács a végtörlesztésről, mely egyértelműen meglepte a hazai biztosítási piacot.
Kovács Zsolt, az ING elnök-vezérigazgatója |
2011-ben 60 ezerrel csökkent a hazai biztosítók által kezelt szerződések száma, ezek közül 47 ezer életbiztosítási kontraktus volt. E mögött valószínűleg a végtörlesztés állt, tavaly év végén a lakosság nagy része mobilizálta a megtakarításait, hogy hiteleit törleszthesse, kiválthassa valamilyen módon. A legtöbb biztosító azzal számol, hogy a végtörlesztés után ismét előtérbe kerül az öngondoskodás, ráadásul a családok a devizahitelek kiváltásával az árfolyam okozta kiszámíthatatlanságtól is megszabadultak, ami elősegíti a hosszútávú pénzügyi tervezést.
A vagyonosabb rétegek éltek a lehetőséggel
A PSZÁF adataiból kiderül, hogy az előzetes becslésekhez képest nagyjából ugyanannyian végtörlesztettek, mint arra számítani lehetett, a visszafizetett átlagos összeg viszont meglepően nagy volt - mondta Kovács. Közel 6 millió forintos hitel volt az átlag visszatörlesztett tartozás az előzetesen várt 3 millió forint helyett, vagyis a vagyonosabb rétegek éltek a lehetőséggel.
A végtörlesztőknek csak 27%-a vett fel forinthitelt, hogy törleszthessen, a maradék a megtakarításaihoz nyúlt. A lehetőség megpörgette az ingatlanpiacot is, sokan lakáseladásból szerezték meg a szükséges pénzt. "A magyar kisbefektetők általában a kevésbé kockázatos eszközöket választják, ez most jó hír volt, hiszen racionálisan nyúltak hozzá a megtakarításaikhoz a végtörlesztésnél" - mondta Kovács.
A végtörlesztés az életbiztosítások piacon éreztette hatását leginkább. "A visszavásárlások és a törlések száma a harmadik negyedévben általában megemelkedik, ez trendszerű volt eddig is Magyarországon, tavaly is megfigyelhető volt" - mondta Kovács. A PSZÁF közel 40 milliárdra tette a visszavásárlások mértékét, mely főleg a unit-linked biztosítások érintette - de ez a volumen eddig is hasonló volt az elmúlt években.
Okosan végtörlesztettünk
Kovács szerint a számok mögött nehéz meglátni, hogy mi is történt pontosan tavaly év végén, annyi bizonyos, hogy történt egy nem szokványos elmozdulás. A vegyes biztosítások piacán egy kevésbé jelentős elmozdulás, a pénz főleg a unit-linkedből jött.
Kovács szerint ott is látszódik, hogy a lakosság képes volt racionális döntéseket hozni, hogy főleg a devizában elhelyezett megtakarításaikhoz nyúltak hozzá, amivel a gyenge forint miatt különösen jól jártak. A lakosság nagy része főleg a rövid lejáratú megtakarításaikhoz nyúlt hozzá először. Összességében tehát a végtörlesztés nem okozott extrém változást, de a biztosítók megérezték, annak egész súlyát viszont nem a biztosítóknak kellett viselnie. Kovács előadásában utalt rá, hogy a készpénz állomány igen magas még mindig, a végtörlesztésre fordított források közel 20%-a nem ismert például (a törvény szerint ennek kapcsán az adóhatóság nem is indíthat vizsgálatot).
Kovács szerint ha a szerződésszámokat nézzük, az egész tavalyi évet tekintve elmondható: nagyobb volt a félelem, mint az indokolt volt. A negyedik negyedév ugyan mindenkinél nagyobb elmozdulást okozott, de az éves elszámolásban nem volt jelentős hatása, a piaci trendeket nem törte meg a devizahiteleseknek dobott mentőöv. Az életbiztosítási piac ha gyengén is, de növekedni tudott a válság és a végtörlesztés ellenére is.