Több órán át tetőzött a Duna, végül a hajnalban megindult a lassú apadás. A folyó 891 centis szintet ért el a fővárosban, a reggeli órákra azonban már 2 centiméterrel csökken a vízszint. Tarlós István főpolgármester szerint a főváros "megússza ezt az árvizet".
Nagymarosnál 6 órakor 744 centiméter volt a vízállás, éjjel 2 órához képest 3 centimétert apadt a Duna. Esztergomnál pedig 795 centiméter volt a víz szintje, 5 centivel alacsonyabb a négy órával korábbinál.
Komáromnál is folytatódott a nagyobb ütemű apadás, az éjjel 2 órás 812 centiméterhez képest 10 centimétert csökkenve, hat órakor 802 centiméteren állt a Duna. Nagybajcsnál 20 centiméterrel lett alacsonyabb a vízállás négy óra alatt, reggel 6 órakor 782 centimétert mutatott szintjelző. Győrújfalunál a tetőzéshez képest már legalább hatvan centimétert apadt a Mosoni-Duna.
A Margitszigeten csak honvédek és tűzoltók maradhatnak. A korlátozásra biztonsági okokból volt szükség. Az állomány csak mentőmellényben végezheti a feladatait, egész éjszaka a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság, és a vízi rendészet a Szent Flórián hajóval és három motorcsónakkal biztosítja a Dunán a szigetet, amelynek világítását az éjjeli órákban fáklyák és telepíthető mobil lámpák adták.
Jó hír a dolgozni indulóknak
Reggel részben újraindult a HÉV-közlekedés a Szentlélek tér és a Margit híd között a szentendrei vonalon - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK).
Az 5-ös, szentendrei HÉV minden második szerelvénye csak a Szentlélek térig közlekedik, de a reggeli csúcsidőben továbbra is közlekednek a pótlóbuszok is. A BKK a Szentlélek térről a sűrűbben közlekedő 1-es és 1A villamost, illetve a tehermentesítésükre indított, a Bécsi út és a Lehel utca között közlekedő 1B villamost ajánlja. A HÉV-ek közlekedését vasárnap késő este kellett korlátozni.
A villamosalagút a Lánchídnál |
Az autósoknak is könnyebb egy kicsit
Felfüggesztették a 11-es út zárlatát vasárnap éjféltől a munkába járás, az áruszállítás, a lakossági ellátás biztosítása érdekében – közölte a Pest megyei katasztrófavédelem.
Varga László, a városi védelmi bizottság elnökének határozatában az is szerepel, hogy ha a védekezés indokolttá teszi, ismét lezárhatják az utat – olvasható a tájékoztatóban. Tarnai Richárd, a megyei védelmi bizottság elnöke szombaton döntött a 11-es út Budakalásztól északra vezető szakaszának lezárásáról.
A megyei útlezárásokról az alábbi a megyei katasztrófavédelem oldalán olvashat. Részletekért kattintson IDE!
Leáll a Suzuki
A dolgozók közlekedése már nem oldható meg az árvízi híd- és útlezárások miatt, ezért hétfőn nem indul újra a termelés az esztergomi autógyárban - írta a nol.hu. A Magyar Suzuki szóvivője, Ruska Viktória a portálnak elmondta, különösen a párkányi híd lezárása érinti jelentősen a gyárat, hiszen Szlovákiából is járnak át munkások a magyarországi telephelyre.
A 3100 dolgozó később gondoskodik majd a kieső napi 740 autó pótlásáról, a termelés újraindítása a dunai árhullámtól függ. A gyárba az alkatrészek beszállítása és a kész autók elszállítása biztosított - tette hozzá.
Most az alsóbb szakaszokon készülnek
A miniszterelnök szerint stabilak a fő árvízi védvonalak Budapest alatt. Orbán Viktor a tassi zsilipet, Bátát, Kisapostagot, Baját és a dunaföldvári híd környékét sorolta a fővárostól délre eső dunai veszélypontok közé.
Ahogy fogalmazott: a hétfői nap a súlypontáthelyezés napja az árvízi védekezésben, a főváros is túl van a Duna tetőzésén, ezért a fő erőket mostantól a Budapest alatti Duna-szakaszra kell összpontosítani, ahol ugyancsak magasabb lesz a vízállás, mint az eddig mért legnagyobb szint.
A fővárostól délre hosszú folyószakaszon kell védekezni, ezért az erők ésszerű beosztása a kulcskérdés - hangsúlyozta Orbán Viktor, hozzátéve, hogy Bajánál csütörtökön várható a Duna tetőzése.