- Mennyire jellemző ránk az „eső után köpönyeg” hozzáállás?
- Sajnos, sokakra valóban jellemző, de komoly erőfeszítéseket teszünk azért, hogy lehetőleg ne a saját kárukból tanuljanak az emberek. Még mindig vannak, akik úgy ítélik meg, csak másokkal történhet baj. Nemrég a munkatársaimmal beszélgettünk arról, hogy tulajdonképpen három dolog van, amiért valaki kész lenne szinte bármit feláldozni: Saját maga és szerettei élete, a család egészsége és az otthon biztonsága. Megdöbbentő, hogy ennek ellenére kevesen tesznek is azért, hogy megakadályozzák, de legalább orvosolják a bajt. Ismert tény, hogy négyből egy otthon nem rendelkezik például lakásbiztosítással. Amikor aztán megtörténik a kár, leszakítja a vihar a tetőt, kiég a ház, vagy beázik a lakás, valóban sokan visszafordítanák az idő kerekét…
- Melyek a tipikus veszélyek, amelyek az otthonunkat fenyegetik?
- Kimagaslóan magas a vihar okozta károk gyakorisága és nagysága. Az elmúlt években rendkívüli módon megnőtt a bejelentések és a kárkifizetések száma. A Generali 2008-ban 5,5 milliárd forintot fizetett a viharok által sújtott igénylőknek, kétszer annyit, mint 2005-ben. Szakértők szerint a klímaváltozás miatt a jövőben is számíthatunk szélsőséges időjárási jelenségekre. Sajnos idén is óriási viharok tomboltak az ország szinte minden részén, emlékezzünk csak a nyírségi, a kőszegi vagy a somogyi ítéletidőkre. A viharok sajnos semmit sem kímélnek, város és falu, hobbikert, gabonaföld, de még az autók is, egyaránt veszélyeztetettek. Munkámból adódóan sokfelé utazom, rengeteg kárkövetkezményt látok; megrendítő, amikor életek munkája hever romokban, ilyenkor minden segítség felértékelődik. Mi mindig abból indulunk ki, hogy az első az élet és a megmaradt vagyon védelme, és arra bíztatjuk a tulajdonosokat, hogy erre fordítsák minden erejüket. Elég, ha a mobiltelefonjukkal, fényképezőgépükkel lefotózzák a keletkezett kárt, telefonon vagy interneten is bejelenthetik. Nem kell megvárniuk a kárfelmérőt, hozzáláthatnak nyugodtan a kármentéshez, helyreállításhoz. Persze legtöbbször már ehhez is pénz kell, hiszen a kivert ablakot üvegezni, az összetört cserepeket pótolni kell. Ezért a nagy viharok után sokszor már a telefonos bejelentést követően elindítunk az ügyfél számlájára egy gyorssegélyt, aztán elvégezzük a kárfelmérést.
A másik jelentős veszély a betörés, amely továbbra is az egyik leggyakoribb vagyon elleni bűncselekmény. Az egységes rendőrségi és ügyészségi bűnügyi statisztika 2008-as adatai alapján tavaly több mint 19 000 lakásbetörést jelentettek, ez óriási szám. Itt a megelőzésnek sokkal nagyobb tere van, néhány elővigyázatossági szabály betartásával, jó minőségű biztonsági zárakkal és a lakás gyengepontjainak a feltérképezésével csökkenteni lehet a betörések kockázatát. Nem szabad például fűnek-fának elhíresztelni, közösségi oldalakon kifecsegni, hogy pontosan mikor utazunk el. Erre az időszakra be lehet szerelni időzített villanykapcsolót, és érdemes megkérni valakit, hogy rendszeresen ürítse a postaládát. Sajnos a legnagyobb körültekintés ellenére is előfordulhat, hogy betörnek, és kíméletlenül elviszik, tönkreteszik azt, amit a tulajdonos a keze munkájával teremtett meg. Ezért is nagyon fontos, hogy ne hanyagoljuk el a lakásbiztosítást, mert havi 2-3000 forintért már lehet kötni olyan szerződést, amellyel pótolhatjuk értékeinket.
- Mire kell figyelni a lakásbiztosítás kiválasztásánál?
- Ma már rengeteg lehetőség közül lehet választani. Testre szabható ajánlatok közül válogathatja ki az ügyfél az ingatlanának, lakókörnyezetének és pénztárcájának megfelelő terméket. Két dologra kell nagyon figyelni: biztosítást azért kötünk, hogy legyen segítségünk a bajban, tehát ha alulbiztosítjuk az ingatlant vagy a benne található ingóságokat, baj esetén értelemszerűen kevesebb biztosítási összegből kell megoldanunk a pótlást, helyreállítást. A másik a lakásbiztosítás hosszú távú jellegéből adódik: Aki évekig nem ellenőrzi biztosítási kötvényét, nem emeli biztosítási összegét, de közben értékes berendezésekkel szereli fel lakását, szintén rosszul járhat, mert káresemény esetén nem biztos, hogy pótolni tudja ezeket.
- Milyen újdonságokkal versenyeznek a biztosítók az ügyfelekért?
- Az elmúlt 10-20 évben jelentősen változtak az ügyfelek igényei. A kárfelmérések során az egész országot bejárva, pontosan látjuk, milyen gondokkal kell megküzdeniük a károsultaknak. Igyekszünk a szolgáltatásainkat is úgy alakítani, folyamatosan kiszélesíteni, hogy releváns válaszokat adjunk a mindennapi problémákra. Új Prémium Házőrző családiotthon-biztosításunk például 38 különböző választható biztosítási elemet tartalmaz, köztük olyan kuriózumokat, mint a csőtörés esetén elfolyt víz költsége, vagy például a tűz nélkül keletkezett füst- és koromszennyezés, ami olyankor keletkezhet, ha a tűzhelyen felejtett étel szénné ég, de szerencsés esetben nem gyullad ki tőle a lakás. A Prémium csomag ezekben az esetekben is fizet. Vagy említhetném a vihar által tönkretett kert helyreállítását, ami szintén nagy könnyebbség ügyfeleinknek. Újdonság, hogy 100 000 forint értékben térítjük meg a kívülről érkező víz okozta károkat. További segítség, hogy a biztosítás mellé 24 órás Mestervonal szolgáltatást nyújtunk, amely vészhelyzetben tanácsokat ad a további károk elhárítása és a baleset-megelőzés érdekében. A Mestervonal a tetővel, zárral, villannyal, gázzal, vízvezetékkel, üvegjavítással foglalkozó szakembert is ajánl; természetesen vészhelyzetben a kiszállási díjat, a munkadíjat és az anyagköltséget is a biztosító vállalja át.
- Mit tanácsol azoknak, akik még nem rendelkeznek lakásbiztosítással?
- Nézzenek körbe a lakásukban és vegyék számba, mekkora erőfeszítés lenne mindent újból beszerezni, megjavítani, felépíteni. Mérlegeljék, mennyit ér nekik mindaz, amiért egész életükben megdolgoztak. Azt hiszem ez nem összemérhető azzal a havi párezres kiadással, amit a biztonság jelent. És hallgassanak a népi bölcsességre: eső után köpönyeg mit sem ér!
A lakásbiztosításokkal kapcsolatos tájékozódásban és a döntésben segítséget nyújthat a www.otthonbiztositas.hu weboldalunk is, ahol a játékos kedvűek most akár 1 éves Prémium Házőrző családiotthon-biztosítást* vagy Bricostore vásárlási utalványt is nyerhetnek, ha helyesen válaszolnak egy, a Generali biztosítóra vonatkozó kérdésre.
* A Prémium Házőrző családiotthon-biztosítás nyeremény értéke a biztosítás megkötése esetén egy évre szóló biztosítási díj, amelynek mértéke a mindenkor érvényben lévő „Prémium Házőrző családiotthon-biztosítás” biztosítási szerződés feltételei és biztosítási díjtarifája alapján kerül meghatározásra.
(x)