A tavalyi évben májustól augusztusig átlagosan havonta megközelítőleg 1500 személysérüléses közúti baleset történt, ez háromszázzal több, mint az éves átlag. A KSH adatai szerint már májusban emelkedésnek indul a baleseti mutató, a csúcsát pedig augusztusban éri el: ennek megfelelően 2012 júniusában 1483, augusztusban pedig már 1671 személysérüléses közúti baleset történt Magyarországon. A CIG Pannónia hasonló tapasztalatokról számolt be: a biztosítóhoz bejelentett káresemények 2012 augusztusában kb. 15%-kal emelkedtek egy átlagos tavaszi hónaphoz képest.
Útra kelnek a "hétvégi" sofőrök: legyen velük türelmes!
Ács Tamás, a CIG Pannónia EMABIT Zrt. kárigazgatója szerint a balesetek nyári hónapokban megemelkedett száma több tényezőre vezethető vissza. A jó időnek köszönhetően például sok olyan sofőr ül autóba, akik kiestek a vezetési gyakorlatból és ez által fokozottabb veszélyt jelentenek a közlekedésben részt vevőkre nézve. Érdemes ezekre a kevésbé tapasztalt, vagy „hétvégi” vezetőkre jobban odafigyelni és türelemmel viselkedni velük szemben az utakon.
Fáradt sofőrök és rossz állapotú autók
Szintén potenciális veszélyforrást jelentenek a fáradt sofőrök, akik a nyaralás alatt a kelleténél többet vezetnek egyhuzamban. Aki a hétköznapok során csak néhány kilométert szokott napi szinten vezetni, többnyire nincs felkészülve arra, hogy egy több száz kilométeres külföldi utat egyedül vezessen le.
Ugyancsak növelik a baleseti statisztikákat a külföldi gépjárművek által okozott balesetek. Magyarország ugyanis tranzitútvonal, a nyugat-kelet irányú forgalom a nyári időszakban ugrásszerűen megnő. Péntektől-vasárnapig a nyári hónapokban az autópályák leterheltsége jelentősen növekszik, és ezzel párhuzamosan a balesetek száma is emelkedik. A leggyakoribb baleseti ok, amikor a sofőr figyelme a fáradtság miatt elkalandozik, netán el is alszik a volán mögött.
Veszélyes lehet az is, ha valaki nem megfelelő műszaki állapotú autóval indul el a nyaralásra. Ha teljes szervizre nincs is lehetőségünk, a keréknyomást, a lámpákat és a fékeket mindenképpen ellenőrizzük utazás előtt!
A fentieken túl természetesen az időjárás is nagy részben felelős lehet a közúti balesetekért, hiszen a magas hőmérséklet, valamint a klímaberendezés okozta hőingadozás megviseli a vezetők szervezetét.
Ha megtörtént a baj: a kárt fényképezze, de a balesetet írja le!
Ha minden óvintézkedés ellenére is megtörtént a baj, érdemes figyelni a baleseti kárbejelentő megfelelő kitöltésére. Tipikus hiba, hogy nem a baleset folyamatát írják le (ami a jogalap elbírálását teszi lehetővé a biztosítók számára), hanem a gépjárművön található sérüléseket, de ezeket sokszor hiányosan, vagy pontatlanul. Ma már szinte mindenki rendelkezik fényképezésre is alkalmas okostelefonnal: célszerű több oldalról is lefényképezni a sérült járművet, a fotódokumentáció ugyanis sokat segíthet a vitás helyzetek tisztázásában.