Összesen 10 milliárd forintos keretösszeggel nyílik meg március 9-én az Otthon Melege Program elnevezésű pályázat. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által kiírt pályázatra azok az 5-60 lakásos társasházak és lakásszövetkezetek jelentkezhetnek, amelyek az energia-megtakarítást eredményező korszerűsítési fejlesztéseik megvalósításához szeretnének vissza nem térítendő támogatást igénybe venni.
A felét is állhatja az állam
Az energetikai pályázaton már nem csak panelházak vehetnek részt. A legnagyobb házak ebből a körből kimaradnak, a 60 lakásosnál kisebb társasházakban 300-600 ezer forint juthat egy-egy lakásra, amit megújuló energiát használó rendszerek kiépítésére is lehet használni. További részletekről és a pályázati feltételekről egy korábbi cikkünket, itt olvashat. |
A pályázat keretében induló társasházak akár a beruházási költségek 50 százalékát kitevő összeget is nyerhetnek. A támogatás igénybevételének egyik előfeltétele azonban, hogy az érintett épületnek a beruházás eredményeképpen legalább C energia minősítési osztályba kell kerülnie. Ugyancsak feltétel, hogy a pályázaton való induláshoz a lakóközösség összes tulajdoni hányadának több mint 51 százalékos támogatása szükséges.
A pályázat keretében a homlokzati nyílászárók cseréjét, illetve a homlokzati födémek hőszigetelését megvalósító, továbbá az épületgépészeti rendszerek korszerűsítését célzó és a megújuló energiaforrások hasznosítását elősegítő beruházásokra igényelhető támogatás. A felújítási költségelemek mellett a szakértői, tervezői, eljárási és lebonyolítási költségek is elszámolhatóak a pályázat részeként.
Ha pénzt akar a társasháza, jobb gyorsnak lenni!
„Várakozásaink szerint nagyon sok társasház fog jelentkezni a programra. A korlátozott keretösszeg miatt a siker szempontjából azonban kulcsfontosságú, hogy a társasházak március 9-ét követően minél gyorsabban be tudják nyújtani jelentkezéseiket. Az idő rövidsége miatt az érintetteknek már most el kell kezdeniük felkészülni arra is, hogy miként tudják majd a támogatás igénybevételéhez szükséges önrészt biztosítani” - figyelmeztet Csonka Tibor.
Az OTP Business ügyvezető igazgatója úgy véli: a felkészülésben és a pályázati feltételek teljesítésében nagyban segíti a társasházakat, hogy a pénzintézeteknél ma már többféle kedvezményes hitel érhető el az önerő kiegészítésére, vagy akár a teljes pályázati összeg előfinanszírozására. Kifejezetten a társasházak, illetve a lakásszövetkezetek felújítási, korszerűsítésének finanszírozását támogatja például az OTP Bank Thermo/Stílus Felújítási Hitele, de az elnyert támogatás előfinanszírozására is külön konstrukciót dolgozott ki a bank.
Így csökkenthető az önrész
„Amennyiben a társasház jogosult kamattámogatásra, akkor a kamattámogatott hitel igénybe vehető a közös épületrészek felújítására is. Természetesen a társasházak, lakásszövetkezetek részére a pályázathoz szükséges kötelező érvényű hitelígérvényt is kiadja a pénzintézet. A társasházak ennek révén tudják igazolni, hogy képesek a kötelező önrész előteremtésére.
Az Otthon Melege Program pályázati önrészének előteremtésével kapcsolatos költségeket egyébként mérsékelheti, ha a kiírásra jelentkező társasházak a kedvezményes hitelt a már meglévő lakástakarék szerződés megtakarítási összegének engedményezése mellett veszik igénybe. Így az érintettek a kamattámogatáson kívül is jogosultak lesznek állami támogatásra, amelynek mértéke 30 százalék.
„Amennyiben a hitel fedezetét részben vagy egészben lakástakarék szerződés biztosítja, figyelni kell arra, hogy a társasházak minél előbb megkössék lakástakarék-szerződéseiket. Ugyanis a kedvezményes kölcsön ily módon történő felvételéhez egy havi LTP megtakarítás szükséges” – tette hozzá az OTP Business ügyvezető igazgatója.