Januárban a síelésre vágyók többnyire a szomszédos országok hegyei felé veszik az irányt. A síszezon szempontjából a legnépszerűbb úti célnak Ausztria számít, míg Szlovákia és Szlovénia a második-harmadik helyen található, Franciaországban és Olaszországban pedig általában a hosszabb és költségesebb síelést választók töltik szabadságukat. Sokan nem gondolnak bele, de még a szomszédos Ausztriában is akár 3 millió forintos költséget jelenthet egy „szokványos” síbaleset.
A Generali Csoporthoz tartozó Európai Utazási Biztosító (EUB) arra hívja fel a figyelmet, hogy ha síelni indulunk, soha ne a legolcsóbb ár alapján válasszunk utasbiztosítást, hanem arra figyeljünk, hogy az adott termék milyen szolgáltatásokat és fedezeteket takar. Sok utasbiztosítás eleve nem terjed ki a téli sportokra, vagy ha igen, akkor se fedezi minden esetben a síbalesetekre jellemző rendkívül magas ellátási költségeket (pl. hegyi mentés, műtét).
Forrás: EUB
A magyarok általában nincsenek tisztában azzal, hogy külföldön már egy kisebb sportbaleset is milyen magas költségekkel járhat a megfelelő utasbiztosítás nélkül. Európán belül egy apróbb ambuláns ellátásért is több százezer forintot kell fizetni, amit sok esetben nem fedez a szokásos utasbiztosítás. A síszezonban legnépszerűbb európai országokban a kórházi költségek ijesztően magasak, napi 100 és 600 ezer forint között mozognak, így semmiképpen sem tanácsos a napi pár száz forintos biztosítási díjon spórolni. Csak a tavalyi síszezonban (ami lényegében 8-10 hét), átlagosan naponta tízszer vették igénybe az ügyfelek az EUB segítségét valamilyen síbaleset kapcsán.
Esettanulmány
Ausztriában egy síelő léce egy fekete pályán váratlanul leoldott, a másik lába maga alá csavarodott, elesett, és ennek következtében combnyaktörést szenvedett. Hegyi mentők hozták le a szerencsétlenül járt síelőt, majd mentőhelikopterrel vitték a közeli kórházba. Egy a helyszínen tartózkodó rokon hívta az EUB-t, amely rögtön felvette a kapcsolatot a helikopteres céggel, a kórházzal pedig elkezdte intézni az ilyenkor szükséges dokumentumok beszerzését és a közvetlen költségvállalást. A pórul járt sielőt meg kellett műteni, ezért csak négy nappal később került szállítható állapotba, akkor mentővel hozták vissza Magyarországra, ahol folytatták még pár napig a kezelését.
Ez a szokásosnak mondható baleset egyébként mintegy 3 millió forintjába került volna a szerencsétlenül járt síelőnek, ha nem lett volna olyan biztosítása, amely kiterjed a téli sportokra. A legnagyobb tétel ebből a kórházi ellátás költsége, amely majdnem 6000 euró volt, de a mentőhelikopter díja is megközelítette a 3000 eurót, míg a mentős hazaszállítás a szomszédos Ausztriából is alig marad el az 1000 eurótól.