Három hullámra készülhetnek fel a kisbefektetők a következő egy-másfél évben. A Star Finance pénzügyi tanácsadó cég ügyvezetője, Kupecz Richárd szerint az elsőben már javában benne vagyunk: megmutatkoztak a felfelé tartó indexek a tőzsdék világában. A nyár végétől ugyanakkor korrekcióra számít a csoport szakembere: jön egy újabb mélypont. Aztán ismét emelkedésre, esetleg stagnálásra lehet készülni, végül a jövő év második felére várják a válság végét, amikorra teljesen megnyugszik minden és egy új időszak kezdődik.
Az emberek azonban nem várják ki ezt az időt: már most jól látszik, hogy a fejekben is átrendeződés ment végbe. Egyre kevesebben döntenek amellett, hogy hitelből finanszírozzák a jólétüket, nem terhelik meg hosszú időre a családi kasszát jókora kölcsönökkel, inkább marad a kisebb lakás vagy az alacsonyabb kategóriás autó. Közben mind többen vannak, akik a megtakarításokat választják. Akár kicsi, akár nagyobb összeget tesznek félre, látványosan erősödik a törekvés, hogy - elsősorban - biztonságos befektetéseket válasszanak.
Nyugodtan kell választani, józan döntést kell hozni: egy hozzáértő befektetési szakember csak ezt tanácsolhatja. Nem utazik arra, hogy az irreálisan magas hozam reménye a kisbefektetőt bajba sodorja. Sőt, felhívja a figyelmet, hogy a félretett pénzt okosan kell felosztani. Mindig hagyni kell tartalékot, mintha egy hitelt vennénk fel: számítani kell rá, hogy néha nehezebb idők is jöhetnek. Alkalmanként szükség lehet készpénzre, ami akár a folyószámlán is leköthető, hogy a stabil befektetést ne kelljen felszámolni. Jöhetnek váratlan helyzetek: megszűnhet a munkahely vagy lebetegedhet valaki a családban.
Egyszerűség és átláthatóság. A bonyolult szerződéseknek nincs jövőjük - mondja Kupecz Richárd, a Star Finance pénzügyi tanácsadó cég ügyvezetője. Nagyon fontos, hogy az emberek érezzék: bizalommal lehetnek a szakemberek iránt, akik éjjel-nappal helyettük is figyelik, mi történik a nagyvilág befektetési piacain, majd döntenek arról a folyamatok függvényében, mikor és mibe kell áthelyezni a befektetéseket, hogy azok hozzák a reális eredményeket. "Olyan pénzeket kezelünk, amiért az emberek nagyon keményen megdolgoztak, és abból szeretnék a jövőjüket felépíteni. Ezt csak felelősséggel lehet tenni." - fűzte hozzá. Bár Magyarországon és a világban is nehéz olyan céget találni, amelyik a válság alatt is 5-11 %-os hozamot produkált volna, de nem kell azt hinni, hogy nem létezik ilyen.
A pénzügyi szakember szerint a kialakult helyzetben a befektetéssel kombinált életbiztosítás, az úgynevezett unit-linked alap lehet a legjobb lehetőség. Ez az a forma, amely rendszeres megtakarításra ösztönöz, emellett a hozzá társuló adókedvezmény sem elhanyagolható.
Jelenleg hazánkban 650 ezer érvényes szerződés van, azonban ezek kezelőiben többeknek megingott a bizalma. Nem kevesen vannak, akik rossz helyre tették le a voksukat, ezért milliókat buktak. Jól teszik, ha olyan partnerhez fordulnak, amelyik a befektetést kizárólag személyes kapcsolat útján kezeli.
Megéri hosszútávon gondolkodni. A megtakarítóknak azért, mert ha tisztában van vele, hogy mit szeretne és kire bízhatja rá pénzét, akkor nem érheti meglepetés. A befektetési szakembereknek pedig az a jó ügyfél, aki hosszú évek alatt kialakult bizalmi kapcsolat után is őt választja.
Az öngondoskodás tehát nem csak hangzatos szólam. Mindenkinek a saját kezében van a döntés. Ha jól körbenézünk a piacon, találhatunk olyan befektetési lehetőségeket, amelyek a válság kitörése után is megállták a helyüket - varázslat és szemfényvesztés nélkül.
További információk: www.starfinance.hu
(x)