A Magyar Követeléskezelők és Üzleti Információt Szolgáltatók Szövetségének (Makisz) tagjai tavaly 1,3 millió követelést kezeltek, ebből a megvásárolt követelések összege a 2012-es 452 ezerről 506 milliárd forintra nőtt - mondta el Felfalusi Péter, a Makisz elnöke. Ezen belül a megbízás keretében megvásárolt követelések összege 135 milliárd forintról 165 milliárd forintra nőtt. A megkönnyített közjegyzői eljárás kapcsán a jogi útra terelt esetek száma ugyanakkor érdemben megugrott, 120 ezerről 220 ezerre nőtt, a megindított végrehajtások száma 338 ezerről 491 ezerre emelkedett.
Olcsóbban megússzuk, ha kimarad a jogászkodás
Felfalusi Péter szerint a követeléskezelő cégek egyre hangsúlyozottabban mediátori szerepet játszanak az ügyletekben. Az elmúlt évben fizetési megállapodással zárult 350 ezer szerződés, ezen belül a legnagyobb arányt 266 megállapodással a megvásárolt követelések terén sikerült elérni. Fontos látni, hogy az együttműködő adós költségei sokkal alacsonyabbak lesznek, a jogi procedúra megindulása gyakran megduplázza a költségeket. Ezért lenne fontos, hogy még a jogi eljárás megindítása előtt fel lehessen venni a kapcsolatot az adóssal - a Makisz kimutatásai szerint akkor, ha sikerül tárgyalni az adóssal, 50-60 százalékos biztonsággal lehet megállapodást kötni.
Itt az ideje rendesen szabályozni a piacot!
Miközben a követeléskezelő cégek egyre fontosabb szerepet töltenek be a likviditási problémák kezelésében, a piac egyelőre nem megfelelően szabályozott: a követeléskezelés során a végrehajtási eljárás nagyon hosszú és európai mércével is az egyik legdrágább a jogi út, az adó, járulék- és számviteli rendszer nem támogatja a hitelezőket és nem ösztönzi kellően az adósokat megegyezésre.
Tetézi a gondokat, hogy a kormányzat és a szabályozó hatóságok elsősorban fogyasztóvédelmi oldalról igyekeznek szabályozni a területet, eközben a követeléskezelők működésének feltételeinek megteremtése elmaradt. A Makisz a fentiek miatt úgy gondolja, hogy elérkezett az idő arra, hogy egy egységes, követeléskezelési törvény szabályozza a piaci szereplők jogait, határozza meg a kötelességeiket és védje a fogyasztót a követeléskezelők eljárásaival szemben. A törvény meghatározhatná, hogy milyen piaci feltételek teljesítése esetén működhetne egy-egy követeléskezelő cég. Az egységes norma alkalmazása után nagyjából félszáz piaci szereplő maradna a piacon, ám ezen cégekkel szemben szinte bizonyos, hogy rendkívül alacsony lenne a panasz-szám. (Eddig egy Makisz-tag ellen indult eljárás a PSZÁF-en, az elmarasztalást bíróság előtt megtámadó cég nyert a felügyelet ellen.)
A hiteleket pedig vissza kell fizetni
A szabályozott piacon működő társaságokkal szemben vélhetően megnövekedne a bizalom, ez pedig a fizetési morál javítását idézhetné elő - vélekedtek a társaság vezetői. Ma Magyarországon kevesen hangsúlyozzák, hogy a hiteleket vissza kell fizetni - épp ellenkező irányú kommunikációval találkozik az ember sok esetben, s bizony erre ma már iparág épül.