A "tizenhárom" a legnépszerűbb, a IX. a legjövedelmezőbb
A Duna House elemzéséhez a 2011 elejétől napjainkig közvetített albérleteket vette alapul. Ebből kiderül, hogy Budapesten a legkeresettebb kerületek sorrendben a XIII., XIV., XI., IX. és VII. Lakástípus szerint mind az öt kerületben a téglaépítésű, polgári lakásokat veszik bérbe, de a kedvelt méretek már különböznek. A XIV. kerületben veszik ki inkább a nagyobb, 65-75 m2-es lakásokat, a kisebb 35-50 m2 közöttieket a VII. és IX. kerületekben keresik.
Aki befektetési céllal vásárol és kiadja az ingatlant, annak számolnia kell az éves hozammal, vagyis a bérlő által kifizetett éves díj és a megvásárolt lakás árának a hányadával. Mivel az említett TOP5 kerületben más-más lakásárral kell számolni, ezért a hozam is másként alakul.
Forrás: Duna House
A hozam a IX. kerületi 35-50 m2-es téglalakások esetében a legmagasabb, a legkeresettebb viszont a 13. kerületi 45-60 m2 közötti lakás, de itt valamivel gyengébb hozam jön ki.
Adó, illeték, közös költség, ruhásszekrény: amik csökkentik a hozamot
Természetesen a fenti képet számtalan egyéb tényező árnyalja tovább. Egyrészt a lakás vásárlásával járó adó- és díjterhek is hozzájönnek a vételi árhoz, illetve lehet egy kezdeti és évenkénti karbantartási összeggel is számolni. A tulajdonosok egy része továbbá bebútorozza a lakást, amely szintén jelentős költségtétel lehet.
A befektetők aránya az összes vásárlók között folyamatosan növekedett, tavaly októberben 18%-ot, idén januárban már 32%-ot tettek ki, és még februárban is fokozottan érezhető volt a befektetői jelenlét. Aki tehát ilyen céllal vásárol a jövőben, annak érdemes számolnia a várható hozam mértékével is.