A Magyar Nemzetnek Szabó Csaba kiemelt földügyekért felelős miniszteri biztos elmondta: az előzetes várakozásoknál kissé komplikáltabb feltárni, mely cégeknél mekkora földterület maradt haszonbérletben, ám a munka gőzerővel folyik. A mintegy 124 volt állami gazdaságból létrejött jogutód cégek különböző átalakulásokon mentek keresztül, felaprózódtak, emiatt előreláthatóan legalább kétszáz céggel kell majd felvenni a kapcsolatot - mondta Szabó Csaba.
Hozzátette:a kormány célja, hogy tárgyalásos úton visszaszerezze a nagy állami földterületeket bérlő gazdaságoktól az olyan haszonbérletbe adott, növénytermesztésre használt földeket, amelyek e cégeknek extraprofitot hajtanak.
A volt állami gazdaságok földjeit bérlő cégek haszonbérleti joga a mostani kormány idején járt volna le, ám az előző kabinet a bérleti jogok lejárta előtt újabb, jellemzően 20 évre szóló szerződéseket kötött velük - írja a Magyar Nemzet.
Bár a magyarországi földbefektetések valóban biztos hozammal kecsegtetnek, a területek fenntartásának költségei és a bürokrácia mértéke sokakat elijeszt. A termőföldek besorolási rendszere 160 éves, elavult, és sokszor okoz gondot a rengeteg közös tulajdonos is. Egyben mindenki egyetért: a hazai földek értékesek és ez valószínűleg így is marad. Kérdés, hogy nyitva maradnak-e az uniós csapok és ad-e hitelt a bank? Korábbi összeállításunk a földbefektetésekről: Hányat lép a ló? >>