Elfogadta a terézvárosi képviselő-testület csütörtökön azt a rendeletet, amelynek értelmében 2026. január 1-jétől nem lehet rövid távra kiadni lakásokat a VI. kerületben.
A döntés után a Magyar Apartman Kiadók Egyesülete és a Felelős Szállásadók Szövetsége közleményt adott ki, amelyben hotelek érdekvédelmi szervezetétől a hosteles-eken át egyöntetűen az a szakmai álláspont, hogy a terézvárosi betiltás jogszerűtlen és nonszensz.
Mint írták, az önkormányzati konzultáció eredményét senki nem tudta ellenőrizni, az mindössze a betiltáspárti polgármester bemondásán alapul. A Medián reprezentatív, nagymintás, Terézváros fókuszú közvéleménykutatása alapján a terézvárosi lakosok döntő többsége nem akarja, hogy betiltsák az airbnb-zést, szigorúbb szabályozást akar. A Terézváros polgárai nem a turisták miatt, vagy a magánszállások száma miatt költöznek el, hanem a kevés parkoló, a kevés zöldterület (felforrósodó városrész), a rossz levegő, és a társasházak állapota miatt.
Szerintük miközben a polgármester vállalja a felelősséget azért, hogy a terézvárosi lakosok ingatlanjainak, azaz a legjelentősebb vagyonának, értéke csökken, olcsóbb albérleteket szeretne a Terézvárosba költözni kívánóknak. Soproni Tamás ugyan most adócsökkentést helyezett kilátásba a hosszútávra kiadott lakások esetében, azonban pontosan az ő vezetése alatt emelték meg rekord méretűre a hosszútávú bérbeadás után kivetett adót az elmúlt években. Terézváros kifejezetten bünteti a bérbeadókat és a bérlőket.
Terézváros az elmúlt 5 évben összesen 100 szociális bérlakást újított fel. Az apartmankiadók által befizetett évi közel 1 milliárd forint adóból évi 100 lakást lehetne felújítani.
A betiltás egyetlen valódi nyertese a szállodalobbi – véli a szövetség. Nem véltelen, hogy a szavazás lezárultát követő napon egy újabb 300 szobás terézvárosi hotel építését jelentették be, amit egy olyan telekre építenek, ahová kollégiumot, vagy szociális bérházat is felépíthettek volna.
Megjegyezték továbbá, Budapest belvárosának polgármesterei pártállástól függetlenül elutasítják az airbnb-k betiltását. Így van ezzel a fideszes 5. kerület, a dk-s 7. kerület, és a két baloldali civil 8. és 9. kerület is.
Véleményük szerint a kormány most meghozott intézkedései, mint a moratórium, illetve az adóemelés a piac automatikus szűkülésével jár együtt, ahogy az történik az 5. kerületben, ahol évek óta él egyfajta moratórium. A szakmai szervezet álláspontja szerint nincs joga az önkormányzatoknak a kiadhatónapok számával az Airbnb-ket betiltani.
A szervezet a Fővárosi Kormányhivataltól kéri a rendelet megsemmisítését.