Ugyan júliusban kevesebb, mintegy 200 cég ellen indult végelszámolás eljárás, ez azonban annak az eredménye, hogy március óta a kényszer-végelszámolás intézményét a kényszertörlés intézménye váltotta fel. Az Opten ügyvezető igazgatója szerint az építőiparban az új szerződések állománya 14 százalékkal haladja meg az előző évit, de a növekedést kizárólag mezőgazdasági, ipari és kommunális építkezések hajtják, ahol tipikusan generálkivitelezők kezében összpontosul a munka, így idő kell ahhoz, hogy a megrendelések növekedése elérje a kisebb vállalkozásokat is.
Júliusban ugyan az előző év hasonló időszakához képest harmadával csökkent a végelszámolások száma, ez azonban nem jelent javulást, mert a jogszabályok változása miatt a hatóságok által a korábban alkalmazott kényszer-végelszámolás intézményét a kényszertörlés váltotta fel.
A végelszámolások számának csökkenése nem tükröződik a cégmegszűnések számának csökkenésében. Arról van szó csupán, hogy a magukra hagyott és rendszerint kiürített cégeket hosszadalmas végelszámolási eljárás nélkül törlik a működő cégek közül. A 2010 júliusa és szeptembere között eltelt három hónap kivételével a megszűnések számának átlaga soha nem haladta meg az elmúlt három hónap 478-as átlagát.
A december–márciusi kiugróan magas cégalapítási hullám után az építőiparban az áprilisi mélypont körül stabilizálódott a cégalapítások száma. Az elmúlt négy hónapban rendre 230-240 céget jegyeztek be a hatóságok.