4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Félelemmel teli, izgalmas évet zárt az amerikai ingatlanpiac. Rengeteg a bizonytalanság, de van pár érdekes fejlemény is.

Nem unatkoztak az amerikai ingatlanpiacot rendszeresen elemzők. Volt több olyan kulcs mozzanat, amit érdemes volt rögzíteni, hiszen vagy drámaként vagy óriási lehetőségként kerül be az évkönyvbe. Néhány történés hosszú távra is meghatározza a piac irányát. Jöjjenek a legfontosabb hírek, trendek, nem fontossági sorrendben!

Joe Biden nagy infrastruktúra-fejlesztő programjától sokat remél az ingatlanos és építőipari szektor (fotó: MTI)
Joe Biden nagy infrastruktúra-fejlesztő programjától sokat remél az ingatlanos és építőipari szektor (fotó: MTI)

Az egész gazdaság sokat várt a januárban beiktatott új elnök hatalmas infrastrukturális tervétől, amit végül tavasszal véglegesítettek a legfőbb döntéshozók. Utak, hidak, középületek, energetikai központok épülnek vagy újulnak meg, bérlakás-program indul és könnyítenek a legszegényebbek lakáshoz jutásán is. Sok-sok évre szóló program ez, ami – ha végig viszik - nem csupán az ingatlanpiacot és az építőipart mozgatja meg, de egy sor háttér ágazatnak is elegendő munkát ad.

A lakásárak nem csökkentek idén sem, az alapanyagok rakéta gyorsaságú drágulása ott is ismerős jelenség, így nem csoda, ha a megkezdett építkezések száma lejtmenetben van. Közben viszont a bérházépítés megint felpörgött. Eltérő mértékben, de több tagállamban is növekedett az erre fordított pénz. A beruházókat várhatóan külön ösztönzőkkel akarják majd még több ilyen építkezésre bírni és lakbértámogatási rendszert is fejleszteni, ezt Joe Biden elnök korábban megígérte.

A negatív trendek között kell megemlíteni, hogy az ellátási láncok több helyütt is megszakadtak, hátráltatva az ipart és a kereskedelmet is. A CNN és a Bloomberg tv képernyőin hetekig napi jelentésben számoltak be arról, hogy éppen hány száz! teherhajó várakozik Los Angeles és San Francisco partjainál, hogy kirakodhassa a termeléshez szükséges távol-keleti árukat és az üzletekbe vagy az egyéni megrendelőkhöz kerülő termékeket.

Ez a felhajtás természetesen jót is hozott, növelte az ipari ingatlanok, különösen a raktárak iránti keresletet. Manapság aranyáron lehet ipari telekhez jutni és egyes külvárosokban már irodaházakat és plázákat is lebontottak vagy átalakítottak raktárrá.

Ugyancsak meghatározó volt idén az infláció, ami a konjunktúra éveiben szinte észrevehetetlen mértékű volt az Egyesült Államokban. Ez természetesen begyűrűzött az ingatlanpiacra is: mind a végtermékek (lakások, irodák, hotelek), mind az ingatlanos szolgáltatások (tervezés, közvetítés, üzemeltetés) szenvedtek emiatt, hiszen egész társadalmi rétegek esetek ki az ügyfélkörből a megfizethetetlen árak miatt.

Áttételesen érezhető lett – különösen ősztől – a kínai mogul, az Evergrande ingatlanfejlesztő csődközeli állapota. Ismert, hogy ez az óriáscég sorozatosan nem tudta fizetni hiteleit, kötvényeiből rengeteg, köztük amerikai befektető is vásárolt annak idején és most nagy bajban vannak. A The Wall Street Journal figyelmeztetett: a top 10 kínai ingatlanfejlesztőnek legalább a fele hasonlóan ingatag, az egyik, az Oceanwide például sok amerikai ingatlanától volt kénytelen bőven áron alul megszabadulni.

Az irodába bemenni vagy otthonról dolgozni erős dilemma maradt 2021-ben is. Nem dőlt el ez, még mindig csak ízlelgetik a vállalatok, hogy mi a helyes arány. A hibrid munkavégzés teljesen elfogadott lett és megint élet költözött a co-working irodákba. Októberben – két éves készülődés után - végre az ilyen ingatlanok legnagyobb üzemeltetője, a WeWork megjelent a tőzsdén és egyelőre jól tartja magát, bár árfolyama a kezdeti jelentős erősödés után harmadával csökkent. Főnöke viszont optimista, a most közel 9 milliárd dollárt érő és veszteséges cégnél 2022 végére már profitot remél.

A járvány természetesen ott is mindent visz, hiába nőtt az átoltottság. A mindennapokat erősen meghatározza, és nem, csak az irodákban, hanem például a kiskereskedelemben. A bisnow.com üzleti portál nem kertelt az idei évet értékelve: azt írta, hogy immár hivatalos, hogy a plázák többsége meghalt. Az amerikai bevásárlóközpontok összesített értéke 2017 óta 30-35 százalékkal csökkent, a nagyobb tulajdonosok, mint például a Simon Property több tucat kisebb plázán adott túl legalább 50 százalékkal az értéke alatti áron, általában a hitelezőkhöz kerültek vissza ezek az ingatlanok.

A CBRE globális ingatlan tanácsadó cég szerint 2025-ig a központoknak legalább a 20 százaléka teljesen eltűnik, helyüket más célú ingatlanok veszik át. Első sorban a másod és harmad osztályú kategóriákban működők vannak veszélyben, de az élvonalbeliek sem ússzák meg, hogy totálisan megújuljanak: nyakukban ott lihegnek az online kereskedők, akik nem ismernek kegyelmet. Elég csak az Amazonra gondolni, amely 2021-ben teljes fordulatot vett: úgy döntött, hogy a bérlés helyett maga építi meg saját gigantikus raktárait.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Bombaerős lesz Budafok és még viszonylag olcsó is
Mester Nándor | 2024. november 20. 18:58
Idén az első 9-10 hónapban a négyzetméterárak átlagosan 9-10 százalékkal emelkedtek a budai kerületekben. Ezen belül a városrész északi és déli része vitte a prímet, Óbudán 20, Újbudán 15 százalékos volt a drágulás 2023 azonos időszakához képest. Mi most a XI. és a XXII. kerületet, két szomszédos körzetet vizsgáltuk meg és jelentős eltéréseket találtunk.
Ingatlan Csúcson a panelek ára – két számjegyű drágulást mértek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 11:36
Budapesten már az átlagár is ütős, de van, ahol bőven millió felett adnak egy panel-négyzetmétert.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Az újragondolt közlekedés segíthet az eladóknak Egerben
Mester Nándor | 2024. november 13. 19:03
Nincs kiugró ingatlanforgalom a hevesi nagyvárosban és lakásberuházások terén is elmarad a hasonló méretű hazai városoktól. A kínálat műszaki szempontból közepesnek mondható, de egyes városrészekben a felújítások után már budapesti szintű a színvonal. Hiányzik azonban az egyértelmű városfejlesztési stratégia, ez gátolja az ingatlanállomány gyors javítását, ám ha megszületik és meg is valósítják, akkor az elhozhatja a nagyobb befektetői kedvet is – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Hova tovább emelni? Kivéreztetik az albérlőket
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 15:59
Budapesten stagnáltak, országosan pedig csökkentek az átlagos lakbérek októberben. Ez a szezonális okok mellett azzal magyarázható, hogy a bérlők már egyre nehezebben tartanak lépést az albérlet-drágulással. 
Ingatlan Meglepő, melyik vidéki városban a legmagasabbak a lakásárak
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 19:16
Követi a fővárosi drágulási ütemet a vidéki lakáspiac: éves szinten majdhogynem a budapestivel megegyező mértékben emelkedtek a négyzetméterárak, különbség legfeljebb a lakástípusok között mutatkozik az Otthon Centrum (OC) harmadik negyedéves összegzése szerint.
Ingatlan Mennyire drágább Budapesten bérelni egy lakást, mint Európa más fővárosaiban?
Mester Nándor | 2024. november 6. 18:54
A lakásárak szinte minden uniós országban szép lassan ismét emelkedő pályára álltak. A bérleti díjak ugyancsak meglódultak, mi most az utóbbiakat nézzük meg. Mivel sorozatunk az értékmeghatározási szempontokat vizsgálja, most is ezeket vesszük előre, amikor arról írunk, hogy melyik fővárosban éppen mennyiért lehet hosszú távra kivenni egy lakást.
Ingatlan Még egy adat érkezett arról, hogy mennyire leállt a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:47
2024 I–III. negyedévében 8709 új lakás épült, 19 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 14 551 volt, 2,3 százalékkal elmaradt a 2023. I–III. negyedévitől.
Ingatlan A szállodalobbi az egyetlen nyertese az Airbnb terézvárosi betiltásának
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 17:09
2026-tól nincs rövid távú lakáskiadás a kerületben.
Ingatlan Változhat az otthonfelújítási program
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 16:27
A 2006-ig használatba vett ingatlanokra is kiterjesztenék.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Indulhat a házvadászat a Dunakanyarban
Mester Nándor | 2024. október 30. 18:59
Értékállóságban nem áll rosszul a Dunakanyar, az elmúlt 10-12 évben épített lakások, házak jól tartják magukat, bár nem olyan ütemben drágultak, mint a fővárosiak többsége. Még az árvíz sem tudta fékezni az áremelkedést, s aki egyedi villára vagy felújítandó domboldali házra vadászik, az akár sikerrel is járhat – derül ki sorozatunk mostani részéből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG