Magyarországon jelenleg mintegy 2,7 millió családi ház van, amelyből mintegy 100.000 ingatlan eladó. A Knauf Insulation és az Otthontérkép 25.000 hirdetés szövegelemzésén alapuló kutatásából kiderült, hogy évről évre nő a szigetelt vagy energiahatékonysági szempontból korszerűsített ingatlanok száma: míg 2016-ban mindössze a meghirdetett ingatlanok 17 százaléka, 2017-ben pedig 19 százaléka volt szigetelt, addig 2018 tavaszára ez az arány már 21 százalékra növekedett, tudta meg a Privátbankár.hu.
Márpedig szigetelni gazdaságilag is megéri, az ingatlan használata során ugyanis akár a rezsi felét is megspórolhatjuk, míg értékesítés esetén a befektetett összeg három-négyszeresét is behozhatja a szigetelés a házon, véli Aszódy Tamás, a Knauf Insulation ügyvezető igazgatója.
Ha keresünk, szigeteltet keresünk?
A kutatásból kiderül, hogy a napjainkban tapasztalható ingatlanár-emelkedés közepette a szigetelt ingatlanok ára intenzívebben nő, mint a nem szigetelt otthonoké. Mester Nándor, az Otthontérkép vezető elemzője rávilágított: 2018 második negyedévében a nem szigetelt családi házakat 222.000 Ft/négyzetméter átlagáron, míg a szigetelt ingatlanokat több mint 20 százalékkal drágábban, átlagosan 270.000 Ft/négyzetméter áron hirdették tulajdonosaik.
Ennél fogva a szigetelés az értékesítési árban is megjelenik, Csongrád megyében akár 6 millió, Bács-Kiskun megyében 5,9 millió, Vas megyében 4,9 millió, Nógrád és Jász-Nagykun-Szolnok megyében 4,7 millió, Heves megyében 4,0 millió, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében és Hajdú-Bihar megyében pedig akár 3,6 millió forinttal magasabb áron is eladható egy szigetelt otthon, mint egy nem korszerűsített. Általában elmondható, hogy azokban a megyékben, ahol jobb állapotú az épületállomány, ott a szigetelésnek nincs ekkora árfelhajtó hatása – Fejér megyében mindössze 900 ezer forintot nyom a latba, Pest megyében pedig alig 100 ezerrel kérhetünk többet.
Van, ahol a szigetelés csak álom?
A kutatás rámutat arra is, hogy az Északkelet-Magyarországon hirdetett családi házak esetén sokkal gyakrabban emelték ki tulajdonosaik a szigetelés meglétét, mint máshol. A szakértők szerint ennek hátterében az állhat, hogy ebben a régióban a szigetelés még kuriózumnak számít, míg a nyugati megyékben valószínűleg már természetes.
A családi ház hirdetésekben, a legnagyobb arányban Bács-Kiskun megyében (29,6%), Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében (23,3%), illetve Hajdú-Bihar megyében (22,4%) említették a szigetelés meglétét. A legkevesebb eladó szigetelt ház Békés megyében (10%) és Nógrád megyében (8%) van.