1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A gazdasági válság és a devizaárfolyamok extrém mozgása következtében nehéz helyzetbe kerülhetnek az ingatlanszektorban aktív projekttársaságok, ha nem fordítanak kellő figyelmet tőkehelyzetükre. Esetükben gyakori a tartós tőkevesztés, aminek másodlagos hatásai a teljes vállalkozást maguk alá temethetik, hiszen ha a cég nem kap időben észbe, akkor már csak az átalakulás és a megszűnés közül választhat.
Dr. Ember Csaba

Dr. Ember Csaba, a Deloitte-tal együttműködő ügyvédi iroda ügyvédje elmondta, hogy a megváltozott általános gazdasági környezet és az elmúlt hónapok devizaárfolyam-mozgásai következtében az ingatlanok fejlesztésére, bérbeadására és üzemeltetésére létrehozott projekttársaságok többségének cash-flow helyzete teljesen felborult ahhoz az állapothoz képest, amelyben a hiteleiket néhány évvel ezelőtt felvették. A hotelek, irodaházak, bevásárlóközpontok jövedelmezősége jellemzően évek óta a korábban tervezett mértékek alatt teljesít, ami jelentősen korlátozza ezen vállalatok hitel-visszafizetési képességét is.

Sokan nem veszik figyelembe a cég tőkehelyzetét

A szakértő kiemelte, hogy a hitelszerződésekben a projekttársaságok rendszerint számos kötelezettséget vállaltak a bankok felé (például pénzügyi mutatók teljesítésére vonatkozóan), és a tapasztalatok szerint a bankok a legtöbb esetben hajlandóak is a kezdeti feltételek módosítására. Sokan nem vesznek azonban figyelembe egy fontos tényezőt, amely felülírja a bankokkal történő megegyezést: ez a tényező a társaság tőkehelyzetére vonatkozó információ.

A gazdasági társaságokról szóló törvény rendelkezése szerint részvénytársaságok és korlátolt felelősségű társaságok esetében, amennyiben a társaság az éves beszámolója alapján két egymást követő évben nem rendelkezik a társasági formájára kötelezően előírt jegyzett tőkének megfelelő összegű saját tőkével, a társaság tagjai (részvényesei) a második év beszámolójának elfogadásától számított három hónapon belül kötelesek gondoskodni a szükséges saját tőke biztosításáról. A tartósan fennálló tőkevesztés esetén a társaságnak a lehető leggyorsabban kell keresnie valamilyen megoldást, ilyen például kellő finanszírozás megléte esetén a tőkeemelés, pótbefizetés, vagy a tagi követelések elengedése, egyéb esetekben pedig a tőkeleszállítás, vagy az egy portfólióhoz tartozó, több hasonló tevékenységű cég összeolvadása.

Ember Csaba kiemelte: amennyiben a bajba került cég nem kap észbe időben, vagy a helyzet tényleges megoldása valamilyen más okból kifolyólag tovább húzódik, mint a törvényben előírt határidő, a társaság már csupán két, hitelezői szempontból sem kimondottan kedvező megoldás közül választhat. Vagy átalakul olyan gazdasági társasággá – például betéti társasággá - amelynél nincs előírt minimális jegyzett tőke, vagy pedig rendelkeznie kell saját, jogutód nélküli megszűnéséről.

Később problémákat okozhat a pótbefizetés

Molnár Gábor

Molnár Gábor, a Deloitte Kft. számviteli tanácsadás üzletágának igazgatója a tapasztalatai alapján kiemelte, hogy a helyzet rendezésének leggyakoribb módja a pótbefizetés, amely elsőre rugalmas megoldásnak tűnik, mégis sok problémát generálhat a hagyományos tőkeemeléshez képest, például egy későbbi vállalati átalakulásnál, vagy összeolvadásnál. A megoldást azért sem szabad halogatni, mert a tőkevesztéses helyzetben ragadt cégek bizonyos esetekben nem kaphatnak állami támogatást, vagy pályázatokon sem indulhatnak, hiszen ilyen esetekben gyakori előírás, hogy a kedvezményezett társaságoknak nyereségesen kell működniük és megfelelő saját tőkével kell rendelkezniük.

Sok esetben épp a nem realizált árfolyamhatás teszi veszteségessé a céget, és akadályozza meg azt, hogy tendereken induljon. Az árfolyam-ingadozás hatását a legtöbb cég a mérleg fordulónapon észleli, a jelenlegi szabályozás szerint ugyanis a cégeknek minden, a mérlegükben devizában szereplő tételt a fordulónapi árfolyamon át kell értékelniük forintra, és ugyanez a feladatuk egyes származékos, vagyis derivatív ügyleteiknél is.

A forint árfolyamának ingadozása más cégeket is veszélyeztet

A forint árfolyamának ingadozása sok társaságnál, nem csak ingatlanos projektcégeknél okozhat problémákat, mert a cégek tevékenységének eredményét tükröző beszámolókban jelentős torzításokat, nem várt hatásokat idézhet elő. Gyakran okoz gondot, hogy az exporttevékenységgel foglalkozó cégek a meglévő termelőeszközeiket devizahitelekből finanszírozzák, és a bevételeik jelentős része is devizában jelentkezik. Habár ilyen esetben a cégek a működésből eredő árfolyamhatásoknak kevésbé vannak kitéve, fordulónapon nekik is át kell értékelniük a devizás hiteleket, ami akár komoly veszteségeket is okozhat. Ezen veszteség kiküszöbölését segítheti például az is, ha a vállalat megváltoztatja a könyvelés pénznemét, amelyre ez év január elsejétől a törvényi előírások jóval nagyobb szabadságot engednek a társaságoknak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Pocsék év volt a tavalyi, idénre már ébredést jósol az MNB a kereskedelmiingatlan-piacon
Mester Nándor | 2024. április 25. 15:04
Tovább nőhet a kihasználatlanság az irodáknál és a raktáraknál, kicsit javulhat a helyzet a bevásárlóközpontok és a hotelek esetében. A befektetők azonban most sem sietnek ilyen eszközöket venni.
Ingatlan Így született meg Magyarország legnagyobb irodaportfóliója
Natív tartalom | 2024. április 25. 12:58
Az elmúlt évek legfontosabb ingatlanpiaci eseményei között említhetjük a CPI Hungary vállalatfelvásárlásait, amelynek eredményeképpen jelenleg a cég összesen 603 500 négyzetméternyi kereskedelmi területet kezel, többek között a legnagyobb budapesti irodaportfólióval rendelkezik. A cég sajtóanyagában kiemeli: kihasználtságuk 93 százalékot tesz ki, továbbá felhívják rá a figyelmet, hogy aktívan támogatják a teljes szektor fenntarthatósági szemléletének formálását.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Aszófő és Akali lenyomta Zánkát és Révfülöpöt
Mester Nándor | 2024. április 24. 18:52
A Balaton északi partjának középső részén mintha megállt volna az idő. Alig van ingatlanforgalom, az árak is befagytak, mert a tulajdonosok nem nagyon akarnak engedni. A drágasági versenyt egyelőre Aszófő nyeri, de ott liheg a nyakán Balatonszepezd és kicsit lemaradva a Badacsony alja – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Megrohamozhatják a bankokat?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 09:08
Bár a jegybanki alapkamat újra csökkent, nem éri meg tovább várni annak, aki lakáshitel-felvételben gondolkodik, a mostani kamatszinteknél alacsonyabb kamatok nem várhatóak az év hátralévő részében – véli Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. 
Ingatlan Még több lett az üres irodaterület Budapesten 
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:38
Idén az első negyedévben folytatódott a hónapok óta tartó lejtmenet az irodapiacon: kevés új terület készült el, miközben újra nőtt a kihasználatlanság.
Ingatlan Közel felére esett vissza a lakásépítési kedv a szomszédunkban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 13:18
Az első két hónapban, a nyers adatok alapján, 41,2 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene éves összevetésben - közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Kádár-kocka küzd a luxusnyaralóval a Tisza-tónál
Mester Nándor | 2024. április 17. 18:47
Idén várhatóan tovább növekszik a Tisza-tó népszerűsége. Az ok igen prózai: még mindig jóval olcsóbb, mint a Balaton vagy a Velencei-tó környéke, egy-két ottani kistelepülésen használható a Falusi CSOK és ha nyaralót keres valaki, akkor javuló és bővülő szabadidős és kiskereskedelmi szolgáltatásokra számíthat. Az ingatlankínálat egyre színesebb, már a luxus is megjelent – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Mi az a hatalmas, ami a Duna Plaza mögött épül?
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 07:49
A Futureal Csoport kezd egy óriásberuházást. 
Ingatlan Nagy biznisz a magánkollégium és a közösségi társasház, de nem nálunk
Privátbankár.hu | 2024. április 13. 13:55
Más régiós országokban érdemesebb kiadásra lakóingatlant építeni, mint Magyarországon. Leginkább az adózás miatt.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? A Velencei-tónál lassan beérik az árak a pesti agglomeráció átlagát
Mester Nándor | 2024. április 10. 19:10
Lapunk az elmúlt években többször is írt arról, hogy a főváros agglomerációja gyakorlatilag elért a Velencei-tóig. Azzal a különbséggel, hogy sokáig a Budapestet ölelő településgyűrű árai jóval magasabbak voltak. Mára ez a különbség erősen csökkent, főleg azért, mert annyira megugrott a kereslet a Balaton kis testvére körül, hogy az fölvitte az árakat, bár a használt lakások-házak ára még mindig nem érte el a budapesti agglomeráció legdrágább részein tapassztalható szintet. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG