Az elmúlt év összesített adataiból kiderül, hogy a családi házukat értékesítők vannak a legkiszolgáltatottabb helyzetben, ugyanis a forgalom csupán 7,5 százalékában cseréltek ilyen ingatlanok gazdát. Miután a túlkínálat itt is érvényes, sokszor csak erős alkukkal tudják az eladók nyélbe ütni az üzletet. A fővárosi átlag magas az alkukban, 10% körül mozog.
A Duna House szerint a családi házaknál az ingatlanközvetítő a 17. kerületben érte el a legjobb eredményeket, ami nem is csoda, hiszen az egyik legalacsonyabb, 165 ezer Ft körüli négyzetméteráron juthat önálló házhoz, aki erre vágyik. A megvett családi házak átlagmérete itt 100 m2 volt, szemben a második legforgalmasabb 22. kerülettel, ahol már átlag 133 m2-es méretű ingatlanokra költöttek, négyzetméterenként 200 ezer Ft fölött. Hasonló áron vették a 15. kerületi házakat és az ársorrendben ez lett a harmadik, viszont itt már a kisebb, 90 négyzetméter alatti ingatlanokat keresték.
Hogyér' megy a pesti panel?
Jóval nagyobb piaca volt a fővárosi paneleknek, hiszen az összes tranzakció negyede zajlott ebben a kategóriában. Nagy méretbeli választékról itt nem beszélhetünk, az átlag minden kerületben 51-52 m2 körüli, így inkább az a döntő, hogy hol van és milyen állapotban. A piac két legforgalmasabb „szereplője” a 3. és a 14. kerület volt, amely együtt a teljes panelpiac harmadát tette ki. Az átlagárak is hasonlóan alakultak, mindkét kerületben 170 ezer forint körüli van egy négyzetméter. Harmadik helyen a 4. kerület végzett, minden eladott 10. panel itt talált új gazdára, az előzőeknél alacsonyabb áron, 165 ezer Ft/m2 körül. Érdemes még egy szót ejteni a negyedik legforgalmasabb kerületről, a 11.-ről is, amely az egyik legdrágább a maga 201 ezer forintos négyzetméterenkénti árával.
Nehéz a helyzet a téglalakásoknál
A legnagyobb forgalmat a fővárosban a téglaépítésű lakások teszik ki. Itt nehéz igazi rangsort felállítani a forgalom tekintetében, hiszen nagyon kicsi a TOP10 kerületek közötti különbség. A három legforgalmasabb sorrendben a 13., 14., és 7. kerület, de nem sokkal marad le a 11., 8., vagy a 9. kerület. Bár ezekben a régiókban nagyon hasonló a méretbeli igény - 50-54 négyzetméter között vásárolnak – az átlag négyzetméterárakat tekintve már jelentős különbségek vannak. Ha csak az első három legforgalmasabbat nézzük: a 13. kerületben 285 ezer, a 7.-ben már csak 226 ezer, a 14.-ben a kettő között, 255 ezer forint volt egy négyzetméter ára. A legforgalmasabb régiók közül a legdrágábbnak a 11. bizonyult, ahol a téglalakásokat majdnem 320 ezer forintért vásárolták. A vizsgált időszakban minden 10. tégla lakás ebből a kerületből cserélt gazdát.