A CBRE felmérése szerint a kereskedelmi ingatlanpiac is szenved a gazdasági válság következményeitől. Az elmúlt néhány évben a csökkenő forgalom, az emelkedő költségek és a növekvő adóteher miatt a kiskereskedők biztos profitcsökkenéssel kénytelenek szembenézni. Az ingatlanok tulajdonosai nem tehetnek mást, mint csökkentik a bérleti díjakat számos bolttípus esetében Budapesten és környékén egyaránt. Az általánossá vált helyzetben akad kivétel is: a bevásárló utcák legjobb részei ismét vonzzák az új bérlőket és az üresedés is alacsonyabb, mint egy éve.
Az árazás nagyon érzékeny ebben a szegmensben: függ a kirakat nagyságától, a helytől, a szomszédoktól és az épület állapotától egyaránt. A Váci utca nem hosszú, de a Vörösmarty térhez közel eső üzlethelyiségek egyértelműen más árfekvésűek, mint az utca déli részén, illetve a mellékutcákban lévő ingatlanok. A 150 négyzetméteres egységek meglehetősen ritkák, újabban inkább többszintes, 600-1000 négyzetméteres üzleteket nyitnak a kereskedők, ahol az árazás is teljesen más. Itt az átlagos bérleti díj nagyjából havi 40 euró négyzetméterenként, míg például egy földszinti, 150-180 négyzetméteres, nyolc méteres kirakattal rendelkező üzletnél a havi bérleti díj 80-90 euró/négyzetméter (22 ezer – 25 ezer forint), egy földszinti 50 négyzetméteres bolt havi bérleti díja pedig akár 185 euró (52 ezer forint) is lehet négyzetméterenként.
Idén a Geox, a Reserved, a Claire’s, a KFC és egy (a Nordsee egykori helyén) bővülő török étteremlánc nyitott új üzletet a belvárosban. A történelmi belvárosban található védett épületeknél az új bérlő által igényelt felújítási munkák egy része számos hatósági engedélyhez kötött, ezért az átalakítás ideje hosszúra nyúlhat. Ilyen felújítás van a Váci és Pesti Barnabás utca sarkán található egykori Csók Galériában, aminek helyén 2013 tavaszán két, többszintes üzlet nyílik meg.