A Duna House Tranzakciószám Becslése |
A Duna House becslése alapján idén eddig összesen több mint 44 ezer ingatlan cserélt gazdát, ami az előző években, ebben az időszakban csupán 27-28 ezret tett ki. A Kereslet Index 96 pontra esett vissza áprilisban, és bár ez továbbra is magasabb, mint az elmúlt évek átlaga, idén a legalacsonyabb mért érték. Szezonálisan ez normálisnak mondható, illetve a húsvéti ünnepek környéki szünet is visszafogta kissé az érdeklődést.
Ennyi egy négyzetméter
A panellakásokat vidéken hasonló négyzetméteráron vásárolták, mégpedig 145 ezer forint körül. Pesten ezt a típust 228, Budán 296 ezerért vették. A téglalakásoknál már nagyobb a szórás: Kelet-Magyarországon 158, nyugaton már 181 ezer forintot adtak négyzetméteréért a lakásoknak, Pesten pedig 260-at. Jóval többet fizettek ennél Budán, ahol 357 ezer volt az átlag és a Belvárosban, ahol kereken 400 ezer.
A legkedveltebb kerületek a fővárosban
Hónapok óta töretlen a XIII. kerület népszerűsége a vásárolni szándékozók között. Minden ötödik potenciális vevő megjelöli többek közt ezt a lokációt, mint lehetséges vásárlási helyszínt. A VI., VII., XI. és XIV. kerületek sem sokkal maradnak el, hiszen a leendő vevők legalább 18 százaléka ezeket is előszeretettel választja. A sereghajtók a három déli kerület, úgymint a XXI., XXII. és XXIII., melyeket a potenciális vásárlók legfeljebb 4 százaléka választ.
Mennyit lehet alkudni?
Áprilisban a vevők a vidéki családi házakra tudtak a legjobban alkudni, átlagban 10 százalékot. Ugyanerre a típusra Pest Megyében már csak 7-et, a fővárosban pedig 6 százalékot. A tégla- és a panellakások esetében vidéken egységesen 5 százalék vevői alkura volt lehetőség. Budapesten a téglalakásokra 4 százalékos átlagos alku jutott, a panelekre mindössze 2 százalék. Ez utóbbinál az alkut megelőző árcsökkentés is rendkívül csekély mértékű volt, mindössze 1 százalék, vagyis ezek árát már elsőre sikerült megfelelően eltalálni.
Minek veszik?
A budapesti vásárlók között továbbra is nagy a befektetői szándékkal vevők aránya. A Duna House elemzése szerint a teljes piac harmadát teszik ki, áprilisban közel 20,5 milliós vásárlói átlaggal. Nem sokkal volt kisebb, 29 százalék az elsőlakás vásárlók aránya, akik 13 millió forint körül kerestek ingatlant.
Vidéken három nagyobb vevői kört lehet elkülöníteni, egyenként kb. 23 százalékos piaci aránnyal, a nagyobba költözők, a befektetők és az elsőlakás vásárlók. Közülük természetesen a nagyobbra váltók költöttek átlagban a legtöbbet, hiszen itt az igény a közel 100 négyzetméteres lakás volt, így 14,7 millió körül költöttek lakásonként. A befektetők vevői átlaga 9,4 millió, az első lakásukat vásárlóké 8,7 millió volt.
Egy kicsivel nagyobba
Budapesten tízből négyen azért adták el ingatlanjukat, mert nagyobba költöznének. Átlagban 53 négyzetméteres lakásaiktól váltak meg 16 millió forint fölött. Nagyjából minden ötödik eladó örökölt ingatlant adott el, vagy szeretne kisebbe menni. Bár a „forintosítás” megkezdődött a bankoknál, áprilisban mégsem volt nagy a végtörlesztés miatt eladók aránya, mindössze 2 százalék. Vidéken ugyancsak 2 százalék volt ez az arány. Itt a legtöbben, a teljes vidéki piac 38 százalékban a nagyobba költözés motiválta az eladókat.
Örökölt ingatlanjukat a piac 29 százalékában adtak el, átlagban 7,7 millió forint fölött. Kisebb lakásba az eladók 18 százaléka szándékozik költözni, ők 105 négyzetméteres lakásaikra találtak vevőt, átlag 16,4 millió körül.
Vidéken más a helyzet
Vidéken áprilisban a vevők 46 százaléka vásárolt 40-60 négyzetméter közötti lakást, és kb. minden ötödik választott 60-80 m2 között. Az itt zajló tranzakciók több mint fele esett 5-10 millió forint közé, ötöde pedig 10-15 között bonyolódott.
Pest megyében 5-10 között csak az adás-vételek 38 százaléka zajlott, többnyire ennél drágábban vásároltak inkább. Legkedveltebb méret itt is a 40-60 m2 közötti volt, de a vételek negyede itt már a 100 m2 fölöttiekben zajlott. Budán minden harmadik eladott lakás volt 40-60 négyzetméter közötti, és nem sokkal kevesebb, 28 százalék esett a 60-80 m2-es lakások méretsávjába.
Beszédes adat, hogy míg 2014. áprilisában a legnagyobb forgalom (20%) a 150-200 ezer Ft/m2 közé eső ingatlanoknál volt, addig idén áprilisban már a tranzakciók 27 százaléka a 400 ezer forint fölöttiekre esett. Pesten is hasonló jelenség figyelhető meg, de homogénebb a drágák eloszlása. Ezzel együtt itt is 3-ról 11 százalékra nőtt a 400 ezer Ft/m2 árú lakások piaca – áll a Duna House legfrissebb Barométerében.