Az ítéletet kedden kézbesítették a fővárosnak, attól kezdve 15 napja van a Porto Investment Hungary Kft.-nek, valamint a West Hungária Bau (WHB) Kft.-nek és a WHB Építő Kft. konzorciumnak, hogy birtokba adja az ingatlant.
A Főpolgármesteri Hivatal kommunikációs igazgatóságának szerdai közleménye szerint a társaságok eddig jogellenesen "bitorolták" a komplexumot, akadályozva a projekt befejezését, ám ezt a továbbiakban nem tehetik. Jelezték, hogy a főváros továbbra is megállapodásra törekszik, és el kíván számolni a szolgáltatóval.
Így kellene kinéznie
A Városháza az ítéletet ismertetve arra is kitért, hogy a tavaly október óta a létesítményben tartózkodó cégek szerződést sértően tartják birtokukban a CET-et, s ez nem minősülhet "felelős őrzésnek", mivel azt csak az önkormányzat érdekében tehetnék.
A CET kivitelezői a mai napon bejelentették, hogy az ítélet nem a kivitelezőt kötelezi az épület átadására, hanem a beruházót, amely cég viszont nincs az ingatlan birtokában. Hozzátették: mivel a főváros eddig nem tette lehetővé az épület műszaki átadás-átvételét, így az jelenleg építési területnek minősül, ahol a kivitelezők jogszerűen tartózkodnak. A közlemény szerint a kivitelezők addig nem adják át az épületet, amíg az elszámolás meg nem történik. |
A főváros hangsúlyozta: amennyiben a Porto és a WHB-cégek nem tesznek eleget a jogerős ítéletnek, további tetemes károkat okoznak a közvagyonban, és elkerülhetetlen lesz, hogy az önkormányzat bírósági végrehajtás útján vegye birtokba az ingatlant.
Jelezték azt is, hogy a Fővárosi Ítélőtábla kimondta: az önkormányzat jogszerűen hívta le a késedelmes és hibás teljesítésért járó 3 millió 951 ezer eurós bankgaranciát. Emellett az önkormányzat fenntartja a jogot, hogy a Porto által jogellenesen felmondott szerződés miatti károkat is érvényesítse.
A főváros vezetése 2011 januárjában kezdte vizsgálni a beruházással kapcsolatos szerződéseket azzal, hogy azok nem feltétlenül előnyösek a főváros számára. A fő kifogás a határidő be nem tartása volt és a tervező kifogásolta a beruházás minőségét is. A késedelem miatt a főváros lehívta a 3,9 milliós bankgarancia teljes összegét, miután a beruházó nem fizette meg a késedelmi kötbért, mert szerintük vis maior esetek hátráltatták a befejezést. Ezek után a beruházó 2011. augusztus 31-én felmondta a Fővárosi Önkormányzattal kötött szolgáltatási szerződést. A Fővárosi Közgyűlés tavaly szeptemberben zárt ülésen felhatalmazta Tarlós István főpolgármestert, hogy tegye meg a jogi lépéseket a CET beruházója által felmondott szolgáltatási szerződésből származó kárigény per útján történő érvényesítéséhez. |
A Duna-parti Közraktáraknál, a Ferencvárosban megépített, mintegy 27 ezer négyzetméteres létesítményt 2010 augusztusában kellett volna befejezni. A CET (Central European Time) tavaly tavasszal kezdődött műszaki átadás-átvételi eljárását időközben leállították, de a belső beépítéshez nem fogtak hozzá, az épület jelenleg üresen áll.