5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sokkal nagyobb karriert futhatna be az egyik alternatív megoldással készülő családi ház típus, a könnyűszerkezetes. De egyelőre nem ez a helyzet, részben az ismerethiány miatt is sok az előítéletes vélemény, amik a közösségi platformokon terjedve sokakat eltántorítanak ettől a típustól. Az értékük ugyanakkor inkább felfelé tart, semmint lefelé – derül ki sorozatunk újabb részéből. 

Viszonylag könnyű dolga van annak, aki könnyűszerkezetes házat keres, mert nem kell sokáig böngészni a hirdetési portálokon: elenyészően kevés, csak 3-4 százalék ilyen ingatlant lehet találni a teljes kínálatban. Új könnyűszerkezetes ház felépíttetésével most nem foglalkozunk, mert az értékmeghatározást erősen torzíthatja, hogy mennyiért vettük a telket annak idején. Maradunk tehát a már felépült ilyen házaknál.

Fémszerkezetű családi ház. Pár nap alatt készre szerelhető a szerkezet. Fotó: ÉVOSZ-MAKESZ
Fémszerkezetű családi ház. Pár nap alatt készre szerelhető a szerkezet. Fotó: ÉVOSZ-MAKESZ

Elég nagy a szórás az árakban: a pármilliótól közel 400 millió forintos értékhatárig, nyilván a mérettől és az elhelyezkedéstől függően. Az alsó határ a 160-170 ezer forintos négyzetméterár, a csillagos égig ugyan nem megy a mutató, de nem ritka a szuper környezettudatos ház, ahol már meghaladja a kétmillió forintot a négyzetméterár. Ezt megerősítette a Duna House is.

Biztos sok olvasónk hallotta már, hogy „nem érdemes ilyenbe belevágni, mert elfújja a szél”, de nem, biztonságos maga a szerkezet. Aztán azt is mondogatják, hogy valami olyasmi a helyzet ezekkel, mint az elektromos autók esetében: kevés idő telt el a megjelenésük óta és a másodlagos piac még nem alakult ki, tehát nincs mihez mérni az értékváltozásukat. 

Nos, a helyzet az, hogy a könnyűszerkezetes házakat általában masszív és tömör fából készítik, de egyre több fémszerkezetűvel is találkozni. Ezek nagyon tartósak. A DH szakértője szerint időtálló megoldás lehet például a szibériai vörösfenyő párosítása a rétegelt-ragasztott tetővel, hiszen a vörösfenyő tömör jellegéből adódóan magas stabilitást ad és könnyen megmunkálható. A rétegelt fajta tetőszerkezet nagy teherbírású, tartós szerkezetű és esztétikus is. 

Értékbefolyásoló szempontok

  • elhelyezkedés
  • a telek mérete, formája, lejtése
  • a főszerkezet anyaga (fa vagy fém)
  • fa esetén: fapanel, gerenda vagy faváz a tartószerkezet
  • a helyszínen elkészített rétegrend összetétele
  • van-e szellőzőrendszer
  • milyen a páratechnika

Az előregyártott oldalfalak és tetőszerkezeti elemek meggyorsítják a kivitelezést, ez akár pár nap alatt megoldható. Ez ugyan speciális összeszerelési tudást feltételez, ami kicsit drágább lehet, mint egy kőműves, de a jóval rövidebb kivitelezési idő miatt a végösszeg nem lesz magasabb, sőt.

A könnyűszerkezetes házak egyik legfontosabb előnye a téglaépítésűekkel szemben a könnyű alakíthatóság. A fő, terhet tartó falak kívülre esnek, ezáltal a lakás belső felosztása akár utólag is az egyedi igények alapján személyre szabható. A különálló konyha és nappali összevonása amerikai stílusú nappalivá, vagy például a gyerekszoba méretének növelése ezeknél a házszerkezeteknél rugalmasan megoldható, ezáltal kiválóan alkalmazkodik a családok változó élethelyzeteihez.

Több generáció együttélésére is alkalmasak ezek az ingatlanok, hiszen – bár nincsenek a régi idők téglaépítésű házainál megszokott robosztus válaszfalak – egy jó minőségű, megfelelő alapanyagból kivitelezett burkolással a hő-, valamint hangszigetelés is könnyen javítható. Ráadásul a vékony keresztmetszetű falszerkezetnek köszönhetően az ingatlan nettó alapterülete is nagyobb, mindez értéknövelő tényező.

Természetesen fontos, hogy mennyi pénzt kell költeni a rezsire. A faszerkezetek közé és köré tett megfelelő szigetelés alacsonyabb fenntartási költségeket eredményez. Egy átlagos méretű, akár jól szigetelt, de nem a legkorszerűbb gépészettel ellátott, téglából épített családi ház tulajdonosa évi 400-500 ezer forintos rezsit is kifizet. Egy jól felépített könnyűszerkezetes háznál ennek mintegy harmada a költség. Napjainkban már lehetőség van arra, hogy a szigetelés során teljes mértékben természetes, újrahasznosítható, valamint a környezetre és az egészségre káros összetevőktől mentes alapanyagokat használjanak fel. 

Fontos megjegyzés: A lakóingatlanok esetében a szakemberek a legtöbbször az úgynevezett piaci összehasonlító módszert alkalmazzák. Itt egyebek mellett az elhelyezkedést, a típust, a méretet, a műszaki állapotot, a hasonló paraméterekkel bíró ingatlanok lezárult tranzakciója során kialakult árat (és nem a kínálati/hirdetési árat), az értékesítési időpontot, a megközelíthetőséget, a fizikai és szociális infrastrukturális ellátottságot, a finanszírozottsági adottságokat (hitelek, jelzálog), a tulajdonjogi hátteret és a hasznosítási lehetőségeket veszik figyelembe. 

Lehetnek kevésbé számszerűsíthető tényezők is, ilyen például az, hogy ha eladók vagyunk és tudjuk, hogy az adott környéken jelentős fejlesztések lesznek, új áruház, szabadidőközpont, iskola, park, elkerülő út lesz mondjuk 3 éven belül vagy ellenkezőleg: kiderül, hogy elmaradnak ezek a beruházások, esetleg lebontanak használaton kívüli ingatlanokat 

------------
Az ebben a cikkben megjelölt ingatlanértékek közelítőek, nem helyettesítik a hivatalos értékbecslést és nem képezhetik semmilyen jogügylet alapját. Az értékek megjelölésénél és az értékmódosító tényezőknél az értékbecslési szakma által elfogadott általános szempontokat vettük figyelembe azzal a megjegyzéssel, hogy minden egyes ingatlannal kapcsolatban felmerülhetnek más körülmények is, amelyek befolyásolhatják annak értékét. 

A Mennyit ér az ingatlanom? sorozat többi részét itt olvashatja.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Életre kel a rajzfilm varázsceruzája, megoldást hozhat a lakhatási gondokra
Privátbankár.hu | 2024. április 28. 18:08
Házakat, hidakat, hajókat és szélturbinákat is lehetne nyomtatni az új gigaberendezéssel. A tervek szerint. 
Ingatlan Így lehet pályázni a felújítási ingyen milliókra
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 16:19
Megjelentek az otthonfelújítási támogatás részletei.
Ingatlan "Szivacsházakban" fogunk lakni?
Buksza blog | 2024. április 26. 16:16
Európa boldogabb felén olyan megoldásokkal kísérleteznek, amelyek megváltoztatják a lakóházakról alkotott képünket és új szintre emelik a víz felhasználását.
Ingatlan Aggódnunk kell a sok üres raktár miatt?
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 15:06
Még mindig rengeteg új ipari ingatlan van építés alatt vagy tervben.
Ingatlan Pocsék év volt a tavalyi, idénre már ébredést jósol az MNB a kereskedelmiingatlan-piacon
Mester Nándor | 2024. április 25. 15:04
Tovább nőhet a kihasználatlanság az irodáknál és a raktáraknál, kicsit javulhat a helyzet a bevásárlóközpontok és a hotelek esetében. A befektetők azonban most sem sietnek ilyen eszközöket venni.
Ingatlan Így született meg Magyarország legnagyobb irodaportfóliója
Natív tartalom | 2024. április 25. 12:58
Az elmúlt évek legfontosabb ingatlanpiaci eseményei között említhetjük a CPI Hungary vállalatfelvásárlásait, amelynek eredményeképpen jelenleg a cég összesen 603 500 négyzetméternyi kereskedelmi területet kezel, többek között a legnagyobb budapesti irodaportfólióval rendelkezik. A cég sajtóanyagában kiemeli: kihasználtságuk 93 százalékot tesz ki, továbbá felhívják rá a figyelmet, hogy aktívan támogatják a teljes szektor fenntarthatósági szemléletének formálását.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Aszófő és Akali lenyomta Zánkát és Révfülöpöt
Mester Nándor | 2024. április 24. 18:52
A Balaton északi partjának középső részén mintha megállt volna az idő. Alig van ingatlanforgalom, az árak is befagytak, mert a tulajdonosok nem nagyon akarnak engedni. A drágasági versenyt egyelőre Aszófő nyeri, de ott liheg a nyakán Balatonszepezd és kicsit lemaradva a Badacsony alja – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Megrohamozhatják a bankokat?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 09:08
Bár a jegybanki alapkamat újra csökkent, nem éri meg tovább várni annak, aki lakáshitel-felvételben gondolkodik, a mostani kamatszinteknél alacsonyabb kamatok nem várhatóak az év hátralévő részében – véli Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. 
Ingatlan Még több lett az üres irodaterület Budapesten 
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:38
Idén az első negyedévben folytatódott a hónapok óta tartó lejtmenet az irodapiacon: kevés új terület készült el, miközben újra nőtt a kihasználatlanság.
Ingatlan Közel felére esett vissza a lakásépítési kedv a szomszédunkban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 13:18
Az első két hónapban, a nyers adatok alapján, 41,2 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene éves összevetésben - közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG