Mészáros Lőrinc. (Kép forrása: MTI Fotó, Földi Imre) |
Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó hotelek fejlesztése miatt született egy banki döntés. Eszerint a vendéglátás területén 44 milliárdos kamatmentes hitelt lehet igényelni a kizárólagos állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bankon keresztül - írja a Magyar Nemzet a szállodaipart jól ismerő forrásaira hivatkozva.
A lap cikke szerint a közép-magyarországi régión kívül bejegyzett vendéglátóhelyek, szállodák és egyéb turisztikai fejlesztéseket tervező vállalkozások 1-600 millió forintig juthatnak kamatmentes hitelhez.
A Magyar Nemzet szerint nem nehéz kitalálni, hogy az ágazatban szokatlanul magas összegről szóló programmal Mészáros Lőrinc felcsúti polgármestert szeretnék helyzetbe hozni közpénzből.
Még augusztusban írta meg a Napi.hu, hogy a balatonalmádi Ramada Hotel and Resort megvásárlásával gyarapította láncát Mészáros Lőrinc.
A Magyar Nemzet emlékeztet: a Ramada működtetését az Event-Immo Kft. vette át az eddigi üzemeltetést végző Aurora Hotels Kft.-től. A Napi.hu értesülése szerint ez viszont csak egy része az üzletnek: a Mészáros tulajdonában lévő R-Kord Kft. ugyanis a hotel épületét is megvette a tulajdonostól, ami megegyezik az Aurora Hotels tulajdonosi körével - írja a lap.
Nem csak a turizmusban - reagált az MFB A Magyar Fejlesztési Bank a cikk megjelentése után közleményt küldött. Mint írják, a cikkben bemutatott 44 milliárd forint keretösszegű, új hitelprogramként feltüntetett termék valójában a már 2016. május óta elérhető Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP-8.3.1-16 Mikro-, kis-és középvállalkozások versenyképességének növelése Hitelprogram), amely ágazati besorolásra vonatkozó korlátozás nélkül támogatja a kis- és középvállalkozásokat, így a program egyik, de nem kizárólagos potenciális célcsoportjának számítanak a turizmus szektorban működő, szálláshely-fejlesztéssel foglalkozó vállalkozások is. A program keretében benyújtott hitelkérelmek összege meghaladja a 34 milliárd forintot, és eddig 9,5 milliárd forint a pozitív hitelbírálattal rendelkező projektek összértéke. A legtöbb érdeklődő vállalkozás a feldolgozóiparban (23,34%) és a kereskedelem (19,52%) területén működik, 12,27%-ot tesznek ki az építőipari, 7,85%-ot pedig a szálláshelyek és vendéglátásban aktív cégek igényei. A befogadott kérelmek hiteligénye általában 150 millió forint alatt marad. Az MFB szerint a cikkben szereplő állítás, amely szerint a 44 milliárd forintos keret kifejezetten a vendéglátás és a turizmus ágazatban költhető el, nem felel meg a valóságnak, mivel általános felhasználási célú termékről van szó. Szerintük nem igaz az sem, hogy az MFB állami tulajdonú bank révén közpénzből finanszírozza a 44 milliárd forintos hitelkeretet, mivel uniós finanszírozású hiteltermékről van szó. |