5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2016 kiváló év volt a magyar ingatlanbefektetési piacon, 2017-re pedig további növekedés várható, a régióban a befektetők elsöprő többsége legalább annyit akar költeni, mint tavaly. A legnagyobb növekedést az irodapiacon várják a szakemberek, a bővülésnek azonban gátat szabhat az építési költségek megugrása és a szakemberhiány. A CBRE friss EMEA-régiós ingatlanbefektetési felméréséből szemezgetünk.

Az EMEA (Európa, a Közel-Kelet és Afrika) régióban a CBRE friss felmérése szerint az ingatlanbefektetők 475 milliárd dollárt készülnek befektetni 2017 során. 85 százalékuk legalább annyit költene, mint tavaly, 40 százalékuk pedig konkrétan növelné is az összeget.

Hova és mibe fektetik a pénzt? Budapest egy vonzó hely

Németország továbbra is a legvonzóbb befektetési terep a régióban az Egyesült Királyságot megelőzve, érdekes azonban, hogy a Brexit okozta bizonytalanságok ellenére növekszik az érdeklődés a szigetországbeli befektetések iránt.

A 2016-os brit piacra azért rányomta bélyegét a Brexit:

Németország és az Egyesült Királyság mögé a harmadik helyre pedig komoly ugrást követően feljött az északi országokat magába foglaló régió.

Ha a városok szintjén vizsgáljuk a legvonzóbb befektetési célpontokat, továbbra is London áll az élen, de már nem emelkedik ki annyira a mezőnyből, mint az elmúlt években. A második helyen szorosan követi Berlin, a harmadik pedig Madrid. Jó hír, hogy Budapest a 11. helyen áll, azaz még mindig a legvonzóbb célpontok között szerepel, gyakorlatilag egy kalap alá veszik Prágával, Stockholmmal, Frankfurttal és Münchennel a befektetők.

Ami a szektorokat illeti, a befektetők körében még mindig az irodapiac a legnépszerűbb (a megkérdezettek 34 százaléka szerint), bár némi csökkenést mért ezen a téren a CBRE. Az ipari ingatlanok piaca a második legnépszerűbb, ezen belül több mint duplájára emelkedett a logisztikai ingatlanokat vonzónak találók aránya, ami így önmagában is megelőzte a kereskedelmi ingatlanok piacát (16,4 százalék).

Miközben a 2017-es évvel kapcsolatban alapvetően abszolút pozitívak a befektetők várakozásai az EMEA régióban, azért számos kockázatot azonosítottak: a legtöbben a vártnál gyorsabban emelkedő kamatok miatt aggódnak, a második helyen egy, a keresletet megroppantó globális gazdasági sokktól való félelem áll, a harmadik helyre a túlárazottság, az ingatlanpiaci buborék kialakulása szerepel.

Nagyon ment a budapesti ingatlanpiac – mi lesz 2017-ben?

Ami a magyar fővárost illeti: 2016-ban 1,5 milliárd euró értékben hajtottak végre ingatlanbefektetéseket Magyarországon, ezen belül 35 százalék volt a magyar befektetők aránya. A konferencián megszavaztatták a jelenlévő szakembereket, hogy mit várnak 2017-re a piactól: a jelenlévők többsége további növekedést vár. 43 százalék kisebb, 23 százalék nagyobb növekedést vár (akár 1,8 milliárd euró fölé). A jelenlévők harmada viszont a tavalyi számoktól elmaradó számokat vár 2017-től.

A budapesti befektetések 55 százaléka az irodapiacon valósult meg, 29 százaléka pedig a kereskedelmi ingatlanok piacára összpontosult. Mindeközben a bérbeadottsági mutatók minden szektorban rekordszintre emelkedtek.

A CBRE rendezvényén résztvevő szakmai szereplők szerint 2017-ben a hazai befektetők és a hagyományos európai befektetők lesznek a legaktívabbak a piacon, több mint 40 százalék szavazott mindkét opcióra. 10 százalék alatt maradt az amerikai és tengerentúli valamint az új, közel-keleti, orosz, kínai befektetőket a legaktívabbnak várók aránya.

A piacot jól ismerő szakemberek a legtöbb befektetést a budapesti irodaberuházások területén várják, 69 százalék szerint ez a szektor vonzza majd a legtöbb új tőkét. 14 százalék szerint a szabadidős és hotelberuházásokba érkezik majd a legtöbb tőke, 8-8 százalék szerint a kereskedelmi illetve az ipari ingatlanok vonzzák majd a legtöbb friss tőkét. A panelbeszélgetésben részt vevő Vörös Gábor, az Unicredit ügyvezető igazgatója szerint az ipari bővülést erőteljesen alulbecslik a jelenlévők, legalábbis az Unicreditnél ennél a súlynál lényegesen nagyobb igény jelentkezik ipari beruházások finanszírozására.

A hozamok tovább csökkenhetnek, a költségek nagyot ugranak

Az ingatlanpiaci hozamok Budapesten 25-50 bázispontot csökkentek 2016-ban, a jövővel kapcsolatban igen nagy volt a jelenlévő szakemberek várakozásainak szórása. A legtöbben ugyan a hozamok további csökkenésére számítanak, de eltérő mértékben, miközben 22 százaléknyi szavazat érkezett arra, hogy a hozamok a jelenlegi szinteken maradnak és 16 százalék azt várja, hogy emelkedni fognak az ingatlanpiaci hozamok 2019 végéig.

A szektor szempontjából fontos folyamat, hogy az építési költségek 15-25 százalékkal nőttek, de a panelbeszélgetésben részvevő Kovács Attila (Horizon Development) úgy látja, további 15 százalékos emelkedés még simán benne van a képben, ha tetszik, hanem. A speciális munkaerő jelentős arányban ugyanis külföldre ment, emellett sok cég bedőlt az elmúlt 8 évben.

Nem véletlen, hogy a jelenlévő hazai ingatlanfejlesztési piaci szereplők számára egyértelműen a növekvő építési költségek jelentik a legnagyobb kockázatot (a résztvevők 56 százaléka voksolt így), amit 30 százalékkal az európai illetve amerikai politikai turbulenciák követnek (30 százalék).

A finanszírozás költsége pedig most ugyan valóban alacsony, ám emelkedésre lehet számítani - hangzott el a beszélgetésen.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Közel felére esett vissza a lakásépítési kedv a szomszédunkban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 13:18
Az első két hónapban, a nyers adatok alapján, 41,2 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene éves összevetésben - közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Kádár-kocka küzd a luxusnyaralóval a Tisza-tónál
Mester Nándor | 2024. április 17. 18:47
Idén várhatóan tovább növekszik a Tisza-tó népszerűsége. Az ok igen prózai: még mindig jóval olcsóbb, mint a Balaton vagy a Velencei-tó környéke, egy-két ottani kistelepülésen használható a Falusi CSOK és ha nyaralót keres valaki, akkor javuló és bővülő szabadidős és kiskereskedelmi szolgáltatásokra számíthat. Az ingatlankínálat egyre színesebb, már a luxus is megjelent – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Mi az a hatalmas, ami a Duna Plaza mögött épül?
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 07:49
A Futureal Csoport kezd egy óriásberuházást. 
Ingatlan Nagy biznisz a magánkollégium és a közösségi társasház, de nem nálunk
Privátbankár.hu | 2024. április 13. 13:55
Más régiós országokban érdemesebb kiadásra lakóingatlant építeni, mint Magyarországon. Leginkább az adózás miatt.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? A Velencei-tónál lassan beérik az árak a pesti agglomeráció átlagát
Mester Nándor | 2024. április 10. 19:10
Lapunk az elmúlt években többször is írt arról, hogy a főváros agglomerációja gyakorlatilag elért a Velencei-tóig. Azzal a különbséggel, hogy sokáig a Budapestet ölelő településgyűrű árai jóval magasabbak voltak. Mára ez a különbség erősen csökkent, főleg azért, mert annyira megugrott a kereslet a Balaton kis testvére körül, hogy az fölvitte az árakat, bár a használt lakások-házak ára még mindig nem érte el a budapesti agglomeráció legdrágább részein tapassztalható szintet. 
Ingatlan Nagy dobás a budapesti irodapiacon
Privátbankár.hu | 2024. április 10. 14:01
Szinte egy teljes épületet kibérelt a Wizz Air a pesti Dunaparton.
Ingatlan Digitális? Nem, figitális - új fogalom született
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 18:11
Mutatjuk, mit is jelent.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Az Audi miatt is már egymilliós négyzetméterárak vannak Győrben 
Mester Nándor | 2024. április 3. 18:31
Egyértelműen árfelhajtó hatású, hogy a nyugat-magyarországi nagyvárosban számos autóipari és technológiai cég telepedett meg, élén az Audival. Bár a lakásépítés üteme ott is lassult az elmúlt másfél-két évben, ez vélhetően átmeneti, ugyanis a városba és környékére folyamatosan érkező új munkaerő fenntartja a keresletet és az új lakástámogatási feltételek miatt kicsit növekedhet a belső lakásmobilitás. Nagy kérdés, hogy további külső körzetekben is megjelennek-e lakóparkok és hogy a belvárosban folytatódik-e a nagyon régi épületek lakáscélú felújítása.
Ingatlan Úgy fest, a kormány ráerőlteti a budapestiekre a betonprojektet
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 08:59
A parlament elé kerül a budapesti „mini vagy más néven maxi Dubaj” építése, amely a város egyik rozsdaövezetének helyén egy betonkomplexumot képzel el. A főváros vezetősége próbál ellenállni.
Ingatlan Debrecen mellett épít logisztikai csarnokot a belga WLP
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 17:05
Bérlő még nincs, saját kockázatra indították el a beruházást.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG