A harmadik negyedévben 14,2 ezer négyzetméterrel - az East Gate Business Park Fót és a Login Business Park Dunakeszi átadásával - bővült a budapesti és a Budapest környéki agglomeráció ipari-logisztikai spekulatív ingatlanállománya - közölte a Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fóruma (BIEF).
A negyedév végén a teljes modern ipari-logisztikai állomány 2 millió 567 ezer négyzetmétert tett ki. Összesen 89,7 ezer négyzetméter ipari-logisztikai terület állt üresen augusztus végén, és három épületben volt elérhető 5000 négyzetméternél nagyobb szabad terület.
Az üresedési ráta 2021 harmadik negyedévének végén 3,5 százalékon állt, ami 0,5 százalékponttal alacsonyabb az előző negyedévben mért értéknél és 0,2 százalékponttal magasabb egy évvel korábban mért értéknél.
A harmadik negyedévben a teljes bérlői kereslet 143,5 ezer négyzetmétert tett ki, ami 19 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakában regisztrált volumenhez képest. A keresletet a hosszabbítások dominálták 54 százalékos részaránnyal; az előbérletek a kereslet 26 százalékát, míg az új szerződések ennek a 17 százalékát adták. A teljes negyedéves kereslet fennmaradó 3 százalékát a bővülések tették ki.
Az ipai ingatlanok népszerűsége töretlen és ez megmutatkozik nemzetközi szinten is. Az ipari ingatlanfejlesztők és befektetők a korábban megszokott kisebb standok helyett hatalmas terekkel jelentek meg a minapi németországi nemzetközi vásáron. A befektetési hangulatot remekül tükrözi a vásárlásokkal kapcsolatos megnövekedett igény: a befektetők kész fejlesztéseket és fejleszthető földterületeket egyaránt vásárolnának.
„Az eladói oldal sokkal szűkebb, mint a vevői, ami az árak további emelkedéséhez vezet. A fejlettebb nyugat-európai piacokon az ipari ingatlanok árazása összeért a belvárosi irodákéval, ami pár éve még elképzelhetetlen lett volna. Németországban a prémium lokációkban az ipari ingatlanok hozama lassan 3 százalék körülire olvad, annyira sokan akarnak vásárolni, hiszen a hosszútávú kamatok még mindig a 0 százalék környékén vannak.” - mondta Borbély Gábor, a CBRE nemzetközi ingatlan tanácsadó cég kutatási igazgatója.
A szegmens növekedése betudható a pandémia okozta felhalmozódott pénzügyi kereteknek, mivel számos befektető nem tudta realizálni a befektetési volument. A hozamelvárás csökkenése a régió más országaiban is megfigyelhető, Csehországban és Lengyelországban egyaránt 5 százalék alatt van, és várhatóan hamarosan Magyarországon is 6 százalék alá esik az az ipari ingatlanok minimumhozama.