Klasszikus példákat találunk a fürdőszobában – a hiedelemmel ellentétben azonban hiába van zuhanyunk, ha így is nyitva felejtjük a csapot, és hiába van lehajtva a laptop, ha a konnektorra kötve örökké stand-by üzemmódban tároljuk. A tudatos szokások kialakítása nélkülözhetetlen, ha valaki környezettudatos akar lenni, ezt közölte a Bramac tetőcserépgyártó a Privátbankár.hu-val.
Érdemes előre gondolkodni
A már meglévő családi ház esetén a felújításnál, egy új építésénél azonban már a tervezőasztalon érdemes számolni az energiatakarékossággal. A Bramac alkalmazástechnikai vezetője, Kóbor Csaba szerint az építkezéskor kiadott többletköltség többszörösen térülnek meg hosszútávon, ennek ellenére sokan mégsem számolnak előre az otthonuk fenntarthatóságával.
Így néz ki egy jól felszerelt, energiatakarékos ház. |
Az idei Bramac-Construma kutatás szerint a laikus építtetők legkevésbé az alapozáson, a vízszigetelésen és a hőszigetelésen spórolnának házépítéskor, de külön figyelmet szentelnek a tető és tetőtér kialakítására, a burkolásra és a villanyszerelésre. A szakember szerint a legnagyobb energiaveszteséget azonban a tetők okozzák.
Áramot és meleg vizet – napenergiából
Magyarországon szerencsés helyzetben vagyunk, mivel rendkívül magas a napsütéses órák száma, így napkollektorokkal és napelemekkel az év legalább nyolc hónapjában lehet biztosítani egy család energiaszükségletének 85 százalékát, míg az éves melegvíz-igény háromnegyedét lehet fedezni egy beépített tető segítségével. Emellett érdemes extra figyelmet szentelni a megfelelő tetőszigetelés kiválasztására, mivel „megfelelő tető-hőszigeteléssel jelentősen csökkenthetjük a későbbi fűtési költségeket, nem beszélve a tetőszigetelés páraáteresztő képességről, amely megakadályozhatja a vizesedést és penészesedést” – tette hozzá Kóbor Csaba.