A Buildecon piackutató összeállítása szerint az építőipari cégek várják az új közbeszerzési pályázatok meghirdetését hogy elkezdhessék az új projekteket. Jelentős mennyiségű EU forrás áll rendelkezésre Románia infrastruktúrájának fejlesztésére, de időbe fog telni, amíg az új román kormánynak meglesz a megfelelő szakértelme a pénz hatékony felhasználására.
2011-ben a lakáspiac nem tudott magához térni a 2009-2010-es években tapasztalt hatalmas csökkenés után, bár a visszaesés üteme csupán évi 6,8% volt. A lakásszektor lesz az utolsó, mely növekedési pályára állhat. Jól jelzi ezt az egyre kisebb számú kiadott építési engedély, mely tendencia várhatóan 2013 első félévéig folytatódni fog. Még ha az árak lejjebb is mennek, ez középtávon nem hoz majd növekedést a piacon, mivel az áremelkedés az építőipar csúcspontján nagyban spekulatív volt. 2010 és 2014 között a lakásépítés részesedése a teljes építési teljesítmény 26-28%-ára fog süllyedni, míg 2014-től Románia makrogazdasági stabilitásának javulása gyors növekedést hozhat az alszektorban.
A nem-lakás célú magasépítés az egyedüli alágazat, mely 2011-ben fellendülést regisztrált (mintegy 10%-ot változatlan áron), és mivel 2012-2014 között számos iroda és kereskedelmi projekt befejezése várható, a szegmens megtarthatja ezt a lendületet az elkövetkező években.
Forrás: Buildecon
A Buildecon arra számít, hogy a mélyéépítés teljesítménye 2012-ben meghaladja a válság előtti szintet, majd 2013-2014-ben stabil növekedési pályán marad. A háttérben az EU strukturális alapok által biztosított finanszírozás áll, valamint az a tény, hogy égető szükség van Romániában az infrastrukturális építmények építésére és korszerűsítésére.
A KSH legfrissebb jelentése szerint Magyarországon tavaly 39 százalékkal kevesebb új lakás épült, mint 2010-ben. A kiadott lakásépítési engedélyek száma 28 százalékkal csökkent. Ilyen alacsony építési számra még nem volt példa a két világháború közötti gazdasági válság éveiben, és a negyvenes-ötvenes évek nehéz gazdasági körülményei között sem. Részletek >>