Meglehetősen borúlátó képet fest az IW Köln (Institut der deutschen Wirtschaft Köln) nevű kutatóintézet tanulmánya a Die Welt szerint a menekültek képzettségéről és ezen keresztül a német munkaerő-piacra való beilleszkedésükről. Még akkor is, ha jelentős részük még további képzésen is átesik Németországban. Leginkább attól tartanak, hogy megnő a német társadalomban az alacsonyan képzettek aránya.
Az alacsony képzettség pedig a tapasztalatok szerint alacsony jövedelmet, a munkanélküliség veszélyének való fokozott kitettséget jelent. Egyes korosztályokban már a lakosság 13 százaléka, minden nyolcadik személy külföldön tanult. A hiányzó képzettség miatt a kutatók azt javasolják, hogy célzott programokkal segítsék őket a szegénység elkerülése érdekében.
Nem kompatibilis
Az intézet adatai szerint a menekültek körében 55 százalékos a középiskolai végzettségűek aránya, kilenc százalék egyáltalán nem járt iskolába, 24 százalék pedig nem fejezte be az iskolát. De nagyok az országok közötti eltérések, a szírek közül például 40 százalék az érettségivel egyenértékű végzettségűek aránya, az afgánok között csak 17 százalék, utóbbiak 26 százaléka sohasem járt iskolába.
Több a német főiskolás, egyetemista
A felsőfokú végzettségűek aránya a menekültek között 13 százalék. A 69 százalékuk bizonyítványa nem felel meg a német előírásoknak.
A németek azonban saját magukkal is elégedetlenek: bár a lakosság 26,5 százaléka magasabb végzettséget ér el, mint szülei, 25,8 százalékuk csak alacsonyabbat. Vannak azért pozitív számok is, 2010 és 2015 között például 46-ról 58 százalékra emelkedett a felsőoktatásba bejutott fiatalok aránya. A felsőfokú végzettségűekből alapvetően egyre több van. Visszaesett a szakmát egyáltalán nem szerző fiatalok aránya is.
Ekkora a szakadék
A magasabb iskolai végzettség döntő fontosságú a magasabb jövedelem szempontjából, és fordítva, az alacsonyabb képzettség gyakran alacsony jövedelemmel jár – írja a lap. Egyetemi végzettséggel átlagosan évi 64 700 eurót (havonta 5400 eurót, mintegy 1,66 millió eurót) lehet Németországban keresni, mintegy 40 százalékkal többet, mint középfokú végzettséggel (47 200 euró/év, 3900/hó, azaz több, mint 1,2 millió forint). Ebben még nincs is benne, hogy egyes szakmákat vagy pozíciókat nem is lehet betölteni középfokú végzettséggel.