Az informatikai fejlesztések korában az Y és a Z generáció ma már kifejezetten igényli annak a lehetőségét, hogy ne egy irodai asztalhoz láncolva kelljen dolgoznia, a mai magyar vállalati kultúra azonban még egyelőre ódzkodik a távmunka bevezetésétől: a Garantiqua Hitelgarancia Zrt. kutatása szerint ma a KKV szektorban a cégek alig 7-8 százaléka kínál ilyen lehetőséget, erről korábban itt írtunk bővebben.
A tartózkodás egy oldalról érhető: nincs ott a főnök, hogy ellenőrizze az alkalmazott munkáját, nem tudni, mit csinál munka közben (vagy helyette), ráadásul a munkavállalók koordinálása is nehezebb. A távmunka azonban adott esetben hatékonyabbá is teheti egy vállalat működését, adott esetben akár 20-30 százalékkal javíthatja a cég működését, ezt közölte a Motiment méréstani módszer kidolgozója, Mészáros Zsolt a Privátbankár.hu-val.
Otthonról akarok dolgozni - mire figyeljek? Mielőtt önkéntesen szabadúszónak állunk, érdemes számba venni néhány dolgot, ami alapján eldönthetjük, egyáltalán alkalmasak vagyunk-e az ilyen jellegű munkavégzésre. A távmunka előnye:
A távmunka hátránya:
|
Mi akkor ezzel a gond?
Az otthoni munkavégzésből persze maga az alkalmazott is rengeteget nyer, ha mást nem, azzal, hogy nem kell hosszú időre kiesnie a munkából például egy tartós betegség, tanulás vagy gyermekvállalás miatt. Ugyanakkor azt is látni kell, hogy a távmunka nem való mindenkinek: a Motiment felmérése szerint az emberek mintegy negyede egyszerűen alkalmatlan az otthoni munkavégzésre, az ő intenzitásuk ugyanis drasztikusan leromlik, ha kikerülnek az ellenőrzött környezetből.
Egy otthonról dolgozó alkalmazott például sokkal lassabban reagál a megkeresésekre, ahogy egy esetleges kizökkenésből (mondjuk egy telefonbeszélgetésből) is sokkal nehezebben tér vissza a „dolgozói valóságba”, mintha ezt az irodában, a kollégák között tenné. Ennek egyik oka, hogy nem érvényesül a munkahelyen tapasztalt környezeti nyomás, így sokkal hajlamosabbak is vagyunk egy kicsit lazábban venni a munkaidőt, ha otthonról dolgozunk.
Olcsóbb lenne a munkaadónak – miért nem tolonganak érte? A távmunka annak ellenére nem népszerű, hogy számos olyan munkaerő-piaci probléma van Magyarországon, amelyre megoldást jelentene. Az agilis munkavégzés segítheti a kismamák visszatérését, csökkentheti az országon belüli elvándorlást, illetve a megváltozott munkaképességű munkavállalóknak is megoldás. Ráadásul sok esetben a távmunka olcsóbb és hatékonyabb megoldás is, mint a telephelyen történő munkavégzés. Akkor mi a baj vele? >>> |