A Magyar Idők értesülése szerint több áruházláncnál is problémát okoz a bérfelzárkóztatás: egyelőre ugyanis nem kapnak magasabb bért azok, akik a szakmunkás minimálbér szintje felett kerestek az emelés előtt, az új munkatársak viszont a mostani emeléssel ugyanannyit kapnak. Ez természetesen elégedetlenséget szül a régebbi dolgozók körében.
Mindenki másképp csinálja
A lapnak a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke, Bubenkó Csaba jelezte: a Tescónál már most nézeteltéréseket okoz, hogy megszűntek bizonyos bérkülönbségek. Vannak vezetői fizetések, amelyek az új szakmunkás bérminimum szintjén, azaz bruttó 161 ezer forint környékén alakulnak. A Tesco a szakszervezeteknek elmondta, nyáron látnak esélyt a bérrendezésre, mivel megterhelte az áruházláncot a tavaly óta tartó, 5 milliárd forintos bérfejlesztés.
Az Aldi és a Lidl esetében a Magyar Időknek Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára elmondta, hogy nem aktuális a probléma, mivel az átlagfizetések átlagosan bruttó 300 ezer forintot tesznek ki.
A főtitkár szerint ahány üzlet, annyi megoldás lesz: van, aki inkább részmunkaidősöket alkalmazhat, mások az emelésen túl további ösztönzőket is bevezethetnek a munkaerőhiány miatt.
Zs. Szőke Zoltán, az ÁFEOSZ-COOP Szövetség elnöke elmondta, egyes termékeknél áremelés jöhet náluk, mivel a beszállítók is emeltek az árakon, ugyanakkor az emelés mértéke elhanyagolható lesz.
A Sparnál folynak a tárgyalások, de a bérfeszültség elkerülése érdekében minden további munkakörben is emelést terveznek.
Az Auchan Magyarország Kft. már tavaly végrehajtotta a törvényileg szükséges béremelést.