Versenyképes fizetés a szakmán belül, lehetőleg az egyetemi padból kikerülve – a legtöbb fiatal ilyennek álmodja meg az első munkahelyét. A mai pályakezdő fiatalok (18-24 éves korosztály) mintegy kétharmada bár nem hisz a szakmája piacképességében, ennek ellenére mégsem hajlandó váltani. Mindehhez átlagosan 181 ezer forintos nettó keresetet várnak – írja a GKI és a Jófogás közös felmérésre hivatkozva a vg.hu.
Húsz évesen 10 év szakmai tapasztalat
Az igények az iskolai végzettséggel nőnek, egy alapszakos egyetemista lényegesen szerényebb várakozásokkal néz a munkaerőpiacra, mint egy mesterszakos. A kutatásban részvevő fiatalok meglehetősen pesszimisták a jövőjüket tekintve, egynegyedük a várható bért, mások a szakma piacképtelenségét okolják. További nehézségként hozták fel, hogy a cégek gyakran több éves tapasztalatot kérnek a frissen végzett fiataloktól, ami ördögi kört eredményez: aki még tud a szüleire támaszkodni, az el tud menni gyakornokként ingyen, vagy nagyon kevés bérért dolgozni, aki azonban ezt nem teheti meg, annak gyakran a szakmáján kívül kell boldogulnia.
Egyebek mellett ezért is érdemes átfutni a diákmunka-közvetítők ajánlatait még az egyetemi évek alatt, mivel az itt szerzett tapasztalatot már bele lehet írni az önéletrajzba. A megkérdezettek 80 százaléka azonban már az egyetem alatt is főállásban dolgozott valahol, ez az arány pedig tovább nő a 25 év felettiek körében. A pénzhiány ebben a korban a legégetőbb, ekkor a leghajlandóbbak a fiatalok feladni a szakmájukat és a tanulmányaikat, hogy végül valamilyen teljesen más területen helyezkedjenek el.