Bécs, Főpályaudvar |
Júliusban 96 637 magyar állampolgárt foglalkoztattak hivatalosan Ausztriában a Hauptverband társadalombiztosítási szervezet adatai szerint. (Hauptverband der Österreichischen Versicherungsträger.) Tehát ismét többet, mint korábban bármikor. Egy hónap alatt 2103, egy év alatt 6653 fővel nőtt a magyar alkalmazottak száma.
A havi növekedés is rekord olyan szempontból, hogy semelyik másik ország esetében nem regisztráltak ekkora pluszt. Egy év alatt viszont a román állampolgárok lehagytak bennünket, kicsivel több mint hétezerrel lettek többen.
A németek száma viszont csak bő 4000-el nőtt egy év alatt, a lengyelek, bolgárok, horvátok, szlovákok, szerbek, további jelentős küldő országok általában 2000-3500 főt adtak egyenként.
Jugók, törökök, menekültek
Ha az összes volt jugoszláv tagállamot egybe számoljuk, akkor viszont a létszámuk több mint 8000 fővel nőtt. Hasonló munkaerőtömeg érkezett a munkaerőpiacra egy év alatt az Ázsia kontinensről nyilvántartott dolgozók köréből, vélhetően nagy részük menekült.
Ők összesen 46 ezren vannak, míg három éve, 2015 júliusában csak 28 ezer volt a számuk. A törökök száma is újra növöget egy ideje, míg korábban 52 ezerre csökkent, most lassan megint eléri a hatvanezret.
Megállíthatatlanok vagyunk
Hosszú távra visszatekintve a magyar munkavállalók kiáramlása megállíthatatlannak látszik, az új, nacionalista és idegenellenes programmal ősszel hatalomra jutott osztrák kormánykoalíció ezen eddig semmit sem változtatott. Minden nyáron új és új rekordok születnek a magyaroknál, főleg nyilván a turizmusban foglalkoztatottak miatt, de gyakran télen is, a síszezon kellős közepén.
Lassan, de biztosan az Afrikából érkezettek száma is növekszik, havonta néhány százzal, de gyorsulás figyelhető meg. Míg pár évvel ezelőtt alig több mint 8000 ilyen származású dolgozó volt, addig most már 50 százalékkal több, 12 ezer felett.
Helyszíni szemle
Bécsben járva feltűnő, hogy a pályaudvaron, sőt már a Pestről jövő vonaton, gyorséttermekben, plázákban rengeteg takarító, felszolgáló, egyéb kisegítő személyzet jól láthatóan Európán kívülről származik. Nagy valószínűséggel menekült.
Ahogy a 2015-ös menekülthullám után érkezettek elsajátítják a nyelvet, közülük a kevésbé képzetteket valószínűleg ilyen, a helyiek által nemigen vállalt, “piszkosnak” vagy kellemetlennek számító munkákkal bízzák meg.