(Fotó: 123rf.com) |
Egész iparág épül arra Japánban, hogy a nőket gyermekáldáshoz segítse, többek között egészséges életmóddal, szemináriumokkal, főzőtanfolyamokkal, különböző étrend-kiegészítőkkel és patikai szerekkel, jógával – írja a svájci Neue Zürcher Zeitung. A 2016-os adatok szerint a japán lakosság is vészesen öregszik és fogy, az úgynevezett teljes termékenységi mutató (TFR) 1,4 – egyébként ez kis kerekítéssel megegyezik a magyar vagy a német értékkel, vagy a közép-európai átlaggal.
Kevés olyan ország van, ahol ez még alacsonyabb, a Wikipedia összeállítása szerint csak pár szegény európai és fejlett délkelet-ázsiai, kínai terület. A rekordot egyébként Kelet-Németország tartja, ahol 1994-ben csak 0,8 volt ez a mutató, nyilván az elvándorlás miatt is. (A szülőképes korú dolgozó nők vándoroltak el elsősorban.)
Japánra visszatérve a svájci lap szerint a különböző tanfolyamokra, fitness-kúrákra és egyéb módszerekre, szerekre főleg azért van szükség, mert egyre későbbre tolódik az az életkor, amikor a japán nők, ha egyáltalán, még szülnek. A férfiak nem vesznek részt a foglalkozásokon, a nőkre hagyják az egészet. A hagyományok miatt ha szexről van szó, még inkább félrevonulnak, az iskolákban sincsen szexuális oktatás.
A nők könnyen extrém módon reagálnak: vagy tovább dolgoznak, mint az őrültek, vagy teljesen feladják a munkájukat, és csak a gyerekszülésnek akarnak élni. Nem ismerik a középutat. A férfiak meg úgy csinálnak mindent tovább, mintha mi sem történt volna. Annak ellenére, hogy 50 százalékban rajtuk szokott múlni, mindig a nőket hibáztatják.
Csak nagyon kevés japán gyermek, két százalék születik házasságon kívül. Házasságból viszont egyre kevesebb köttetik, évről évre új negatív rekord születik. Ma már 31,1 év a férfiak és 29,4 év a nők átlagos kora házasodáskor, a nők 30,7 évesen szülnek. Az 1970-es évben ez még 25,6 év körül volt.
A születések alacsony számát egy japán szakértő mégis másban látja. Egyrészt, főleg a nagyvárosokban, kevés a gyermekmegőrzési lehetőség. Másrészt a nagyszülők már nem vigyáznak a gyerekekre, mint régen, sokszor nem is laknak a közelben. Harmadszor pedig a gyerekvállalás túl drága. A férfiak egyedül nem tudják eltartani a családot, mint a korábbi évtizedekben. Sok japán nő hiába keres olyan férfit, aki elég jól keres a gyerekvállaláshoz. (Japánban 20-25 éve stagnál a gazdaság, és vele a fizetések is.)
Azt is javasolják a japánoknak, hogy vegyék komolyan a szexet. Sokak számára a szex csak kötelesség, és csak 35 éves koruk után próbálnak gyermeket vállalni, amikor már csekély a valószínűség a sikerre.
Sok dolgozó nő folyamatosan túl van terhelve, nincs idejük a szexre, főleg a nagyvárosokban. A tokiói munkába járási, utazási, ingázási idők például olyan hosszúak, hogy heti háromszori szexet sokan már lehetetlennek éreznek.