Diplomás Pályakövetési Rendszere keretében folytatott kutatást a Budapesti Gazdasági Főiskola, hogy feltérképezze a hallgatók munkavállalási szokásait, lehetőségeit.
A 2009-ben, 2011-ben és 2013-ban végzett hallgatók 48 százaléka rendelkezett főállású munkaviszonnyal az abszolutórium megszerzésekor, további 19%-uk egy, 31%-uk pedig 5 hónapon belül talált állást. Azok, akik a végzést követő hónapokban kerestek munkát, átlagosan 35 helyre adták be pályázatukat, amelyet mindössze 4 alkalommal követett állásinterjú.
Hogyan helyezkedett el a munkaerőpiacon? Forrás: BGF |
A válaszadókat legnagyobb arányban korábbi gyakorlati helyükön alkalmazták (15%), vagy maguk jelentkeztek önéletrajzukkal jelenlegi munkáltatójuknál (14%), illetve személyes ismeretség révén (14%) helyezkedtek el.
Álláshirdetésen keresztül 7%-uk, állásbörzén pedig 5%-uk talált munkát. A megkérdezettek 2%-a vállalkozóként kezdett dolgozni és szintén 2% azon frissdiplomások aránya, akik korábbi munkakapcsolataikon keresztül kaptak munkát. További 41%-uk egyéb módon helyezkedett el. A válaszadók 78%-a saját szakterületén, vagy ahhoz kapcsolódó szakterületen dolgozik.
Milyen beosztásban dolgozik? |
A válaszadók 89%-a nyilatkozott úgy, hogy jelenleg is foglalkoztatott, 82%-uk alkalmazottként. Az alkalmazottak 68%-a beosztott diplomásként, 12%-uk alsó-, 9%-uk közép, míg 2%-uk felsővezetőként dolgozik. A végzett öregdiákok nettó átlagkeresete 333 ezer forint.
A válaszadó végzett hallgatók 14%-a vállalt már munkát külföldön, átlagosan 15 hónapig. A legnépszerűbb célország az Egyesült Királyság, 24%-uk dolgozott, vagy dolgozik jelenleg is ott. Németországban és Ausztriában a külföldön munkát vállalt végzett hallgatók 12, valamint 22%-a dolgozott. A külföldi munkaviszony jellemzően (41%) részben kapcsolódik a tanult tudományterülethez, 22% nyilatkozott úgy, hogy munkája teljes mértékben megfelel a szakterületének, 37%-uk külföldön vállalt munkája pedig egyáltalán nem kapcsolódik a végzettségéhez.