(MTI/EPA/Hayoung Jeon) |
A brit statisztikai hivatal friss jelentése szerint a március végéig eltelt 12 hónapban 327 ezer fővel nőtt a Nagy-Britanniában élő vagy tanuló bevándorlók száma nettó, azaz úgy számolva, hogy az érkezők számából már levonták a távozókét, kivándorlókét. Ez alig alacsonyabb, mint az előző év márciusáig eltelt hasonló időszak 336 ezer fős adata, ami történelmi rekord volt, vagy a 2015-ös naptári évben regisztrált 334 ezer fő.
A jelentés nem részletezi az egyes országokat, csak csoportokba sorolja, így Magyarország az EU8 nevű csoportban van más, 2004. május elsején csatlakozott országokkal együtt. (Csehország, Észtország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Szlovákia, Szlovénia.) Ennek az országcsoportnak nagy a jelentősége, de csökkent, a március végéig eltelt évben 40 ezer fő érkezett, szemben az egy évvel korábbi 51 ezerrel.
Sok román és bolgár
Rekordszintre, 61 ezerre nőtt viszont az EU2-csoport, azaz Románia és Bulgária polgárainak nettó bevándorlása (ez 51 ezer volt egy évvel korábban). Ezen országok számára 2014. január 1-től oldották fel a bevándorlási korlátozásokat.
A legnagyobb európai bevándorló csoport azonban az EU15-ök országaiból érkezők voltak, ez a régebbi európai uniós tagokat jelenti, 78 ezer embert. Ázsiából és a Közel-Keletről 119 ezren érkeztek, egyéb Európán kívüli területekről 59 ezren.
Ezt tudni a magyarokról
Az Eurostat adatbázisa eléggé le van maradva, a 2015. január 1-jei állapot szerint 86 519 magyar állampolgár élt Nagy-Britanniában. Ez 12 024 fős, 16 százalékos növekedés a 2014. eleji állapothoz képest.
A Bloomberg idézi a tavaly év végi statisztikákat is, amelyekben 8,6 millió ember, a lakosság több mint 13 százaléka volt külföldi születésű 2015 végén. Úgy tudni, a lengyelek száma meghaladta az egykori brit koronagyarmat, India szülötteinek számát is.
Visszaszerezni a kontrollt
A hírügynökség emlékeztet arra, hogy mekkora szerepet játszott a Brexit-népszavazáson a kilépés mellett szavazók számában a bevándorlás. Ezen kívül kulcsszerepet kap majd a személyek EU-n belüli szabad mozgása a kilépési tárgyalásokon is.
Szakértőt és politikust idéznek, akik szerint a brit kormánynak vissza kell szereznie a bevándorlás feletti kontrollt és ezzel a lakosság bizalmát. Egy üzletember viszont arra figyelmeztet, hogy szükség van képzett bevándorlókra.