Az álláskereső oldalon jelenleg 61 500 pályakezdő van, közülük 35 ezren jelezték, hogy érdeklik őket az adminisztratív munkakörök. 22 ezer fiatal nyitott még az értékesítés, kereskedelem kategória hirdetéseire, 18 ezren pedig a marketing, média, PR kategóriájába feltöltött álláshirdetéseket is megcélozták.
Nem népszerűek az egészségügyi pozíciók
Az állásportálon regisztrált pályakezdők (18 és 25 év közötti fiatal, átlagosan 2-3 év tapasztalattal) közül a legnagyobb csoportot a diplomával rendelkezők alkotják, akik közül 16 ezer fő adminisztratív, irodai munkakörben helyezkedne el legszívesebben. 9-9 ezer pályakezdő diplomás marketing, média, PR, illetve értékesítés, kereskedelem területen keres állást. A három legkeresettebb munkakört szorosan követi a HR pozíciók (7 ezer pályakezdő), illetve a gyártás, termelés, valamint a vendéglátás területe (7, illetve 6 ezer pályakezdő). A diplomások körében legkevésbé népszerű kategóriák az építőipar, a jogi tanácsadás, illetve az egészségügy.
Hasítanak az adminisztratív munkakörök
A középfokú végzettséggel rendelkezők esetében a szakmunka, fizikai munka (17 ezer fő) a legnépszerűbb, amit szorosan követ az adminisztráció, asszisztensi, irodai munka (16 ezer fő). A harmadik legnépszerűbb kategória az értékesítés, kereskedelem (10 ezer fő). Sokakat érdekel a vendéglátás is. A diplomásokhoz hasonlóan az építőipar kevéssé népszerű kategória, de a mezőgazdaságban is kevés középfokú végzettségű pályakezdő szeretne elhelyezkedni.
A szakmunkás végzettséggel rendelkező pályakezdők esetében vezet az értékesítés, kereskedelem (10 ezer fő), talán nem meglepő, hogy sokakat érdekel a szakmunka, fizikai munka kategóriája (7 ezer fő). Az adminisztrációs feladatok ebben a kategóriában is közkedveltek, akárcsak a gyártás, termelés, illetve a vendéglátás. Legkevesebben mezőgazdaság, közigazgatási területen kívánnak elhelyezkedni.
Találkozik a kereslet és a kínálat
Az álláshirdetések tekintetében leggyakoribb a szakmunka, a fizikai munka, illetve a gyártás, termelés, valamint a mérnöki pozíciók. Az értékesítés, kereskedelem és az adminisztráció is az elsők között található.
„Óriási a munkaerő iránti igény, és jellemzően a munkáltatók már a felsőfokú tanulmányaikat végző hallgatókat is szeretnék minél korábban elkötelezetté tenni. Ezért egyes cégek már külön tanszékeket is működtetnek bizonyos egyetemeken. A cél, hogy a fiatalokat olyan tudással vértezzék fel már tanulmányaik alatt, amelynek köszönhetően a végzést követően rögtön munkába tudnak állni. Ma már számos gyakornoki program közül is választhatnak a fiatalok, amelyek egyrészt szaktudást biztosítanak, másrészt könnyebbé teszik a diploma vagy oklevél megszerzését követő pályaválasztást” – hangsúlyozta Sámson Dorottya, a Profession álláspiaci szakértője.