A Központi Statisztikai Hivatal szerdai közlése szerint idén augusztus-októberben 463 ezer munkanélküli volt Magyarországon, ami 10,5 százalékos munkanélküliségi rátát jelentett, 0,3 százalékponttal alacsonyabbat az egy évvel korábbinál.
|
Suppan Gergely szerint az aktívak számának növekedését a szigorúbb nyugdíjba vonulási feltételek és a rokkantnyugdíjak felülvizsgálata okozhatja, így a közeljövőbben folytatódhat ez a tendencia.
A szezonális hatások miatt a következő hónapokban csökkenhet a foglalkoztatás, a munkanélküliség pedig emelkedhet. A szakember várakozásai szerint a következő hónapokban 10,7 százalékig emelkedhet a munkanélküliségi ráta, majd a jövő év elején elérheti a 11,6 százalékot.
Idén az éves átlagos munkanélküliség - valamivel magasabb foglalkoztatás mellett - a tavalyinál kissé alacsonyabb, 10,9 százalékos lehet, jövőre pedig 10,8 százalékra csökkenhet - közölte.
Árokszállási Zoltán éves szinten stagnálás körüli munkanélküliségi rátára számít
Árokszállási Zoltán, az Erste Bank makroelemzője is úgy látja: az év vége felé a szezonális munkák kifutnak, emiatt emelkedik a munkanélküliség.
A múlt évhez képes több mint 70 ezer fős foglalkoztatottság-növekedést mért a KSH, a munkanélküliek száma pedig több mint ötezerrel csökkent, ez kedvező - mondta az elemző. Felhívta a figyelmet ugyanakkor arra, hogy a KSH más statisztikái a magánszektorban - az öt főnél többet foglalkoztató cégeknél - a foglalkoztatás csökkenését mutatják, illetve a közfoglalkoztatottak nélkül a közszéfában is.
Jövőre várhatóan tovább nő a közfoglalkoztatottak létszáma, a gazdaságban viszont enyhe recesszióra lehet számítani - mondta Árokszállási Zoltán. Hozzátette: ez utóbbi nem arra mutat, hogy a magánszektor jelentős mértékben fogja tudni bővíteni foglalkoztatását, sőt nem zárható ki további enyhe csökkenés sem jövőre. A két folyamat kompenzálja egymást, ami stagnáló munkaerőpiacot jelent - fogalmazott a szakember.